Yapı Statiği
Yapı Statiği

Yapı Statiği Kitabı (Temel Bilgiler)

Yapı Statiği dersi temel konularının bulunduğu kitap bu dersi yeni alan öğrencileri kapsıyor. Derse sıfırdan çalışmaya başlayacak öğrencilere faydalı olacağını düşündüğüm kitabın içeriği dersi hiç bilmeyenler için hazırlanmış. Dış Kuvvet ve İç Kuvvet kavramları ile başlayan içerikte kuvvet bileşenlerinin gösterilmesi ve mesnetlerin çeşitleri yani dersin temeli ele alınıyor. Harfler nasıl bilinmeden okuma yazma öğrenmek imkansızsa bu bilgileri de edinmeden statik dersini anlamak oldukça güçtür. Kitap Meslek Yüksek Okulu İnşaat Teknikerleri için hazırlanmış. Fakat İnşaat Mühendisliği öğrencileri de dersi anlamakta zorluk çekiyorlarsa basit olması sebebiyle bu kitabı tercih edebilirler. Bu eseri başlangıç noktası olarak kullanıp burada temeli edinip daha zor kitaplara geçiş yapabilirler.

Satın al: https://www.nobelyayin.com/detay.asp?u=2708

Yapı Statiği Kitabı İçindekiler

Yapı Statiği Kitabı İndex
Yapı Statiği Kitabı İndex

Kitabın 8. baskısı 109 sayfadan oluşuyor. Kitap yazarı Prof. Dr. Mustafa Karaduman yayını ise nobel üstlenmiş durumda. İçerik İnşaat Teknikerliği öğrencilerine derste okutulan müfradatı kapsıyor. İnşaat mühendisliği öğrencileri için ise Yapı Statiği 1’in büyük bir kısmını içeriyor. Kitap derse başlangıç için iyi bir seçim olabilir. Fakat mühendislik öğrencilerinin burada temeli edindikten sonra daha detaylı bir kitaba geçiş yapmaları gerekecektir. Mühendis adayları için zayıf kalacağını ancak basit içeriğiyle konuya hakimlik katacağı inancındayım. İnşaat teknikerliği okuyan arkadaşlarımızın derste başarılı olması için bu kitabın yeterli olacağını düşünüyorum.

Konu anlatım tarzına ait bir örnek
Konu anlatım tarzına ait bir örnek

Piyasada bir sürü Yapı Statiği kitabı varken neden bu kitap diye soracak olursanız. Bu kitap konuya çok basit bir giriş yapmış ve anlaması daha kolay. Diğer kitaplarda ağır anlatımlardan dolayı temelde bazı bilgiler eksik kalıyor. Buda soruların çözümünde etkili oluyor. Bu kaynak mühendislik öğrencilerine Yapı Statiği 1 dersinin vize sınavına kadar yeterli olur. Vizeden Finale kadarki süreç için daha derinlemesine bir kaynak edinilmesi gerekir. Yapı Statiğini bilmiyorum zorlanıyorum ve sıfırdan başlamam gerek diyen öğrenciler bu kitap ile bu amaçlarını gerçekleştirebilirler. Kitap sayesinde ders basite indirgenerek ders notu şeklinde kullanılabilmekte. Kitabın fiyatı da oldukça uygun 20 lira civarında değişen ücretler karşılığında temin edilebilir. Zaten tam olarak çok kalın olmayan ince fakat özet bilgilerin yer aldığı bir kitap.

Kitabın temin edilmesindeki katkılarından dolayı:  

Nobel Akademik Yayıncılık Kadir Özkan‘a Teşekkürler.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *