şantiye şefi
şantiye şefi

Kimler Şantiye Şefi Olabilir?

Şantiye şefi konusunda güncelleme: ŞANTİYE ŞEFLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK’te yer alan tekniker ve teknik öğretmenleri kapsayan 7. maddenin 9. fıkrasına Açılan davada Danıştay ilgili Dairesince durdurma kararı geldi. Tekniker ve Teknik öğretmenler artık şantiye şefliği görevinde yer alamayacak.

Şantiye şefi olarak Mimar, İnşaat mühendisi, Makine mühendisi ve Elektrik mühendisi veya İnşaat, Makine, Elektik branşlarına sahip teknik öğretmen veya Yapı Denetim Teknikeri veya İnşaat, Makine, Elektik branşlarına sahip tekniker görev alabilir. Elektrik mühendisliğine eş değer olan elektrik-elektronik mühendisi şantiye şefliği yapabilir. Bu görevler belirli sınırlar ile kısıtlanmıştır. Mimar ve mühendisler için yapı inşaat alanı toplamı 30 000 metrekareyi, Teknik öğretmenler için 2 000 metrekare Teknikerler için 1 500 metrekare sınır şartı vardır. Bu alanlar hesaplanırken bazı kriterlerde göz önünde bulundurulmaktadır.

Şantiye şefi en fazla 5 farklı işin yapımını üstlenebilir. Şantiye şefinin tüm şantiyeleri görev yaptığı il sınırları içinde olması gerekir. Bir ilde şeflik yaparken başka bir ilde şantiye şefliği yapamaz. Tam zamanlı bir işte çalışan bir kişi dışarıda şantiye şefi olarak görev alamaz. Şantiye şefi yeni bir imalata başlayacağı zaman yapı denetim kuruluşlarına yapım işi ile ilgili bilgileri 1 gün önceden bildirmek zorundadır. Yapı müteahhidi kendisi şantiye şefi olacak unvana (diplomaya) sahipse farklı bir kişiyi şef olarak çalıştırmak zorunda değildir kendisi işi üstlenebilir. Aynı parsel içinde bulunan tüm işler tek bir iş olarak kabul edilmektedir. Şantiye şefi görevden ayrılmak isterse noter aracılığıyla ilgili müteahhide tebligat çekmesi gerekir.

Sinema, tiyatro, kongre merkezi, konser salonu, müze, spor tesisleri, eğitim kurumu, sağlık tesisi, yurt, haberleşme ve itfaiye, ulaşım tesisleri, karakol, cezaevi, kışla, kuleler, enerji üretim ve dağıtım tesisleri, hangar yapılarında sadece mimar ve inşaat mühendisleri şeflik yapabilir. Palplanş, kazık, zemin ankrajı, iksa yapıları ile kazı işlerinde, deprem yalıtımı, deprem yalıtımına benzeryen temel sistemleri, jet-grout işleri, zemin sıkıştırma, yıkım işlerinde, zemin iyileştirme işlerinde, kayadan oyma depo işlerinde, deprem yalıtımlı bina işlerinde, ayaklı su depoları işlerinde, ardgermeli-öngermeli yapı elemanı içeren yapı işlerinde sadece inşaat mühendisleri şantiye şefliği yapabilirler.

Bu şartlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2 Mart 2019 Cumartesi tarihli ve 30702 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik kapsamında belirlenmiş olup en doğru bilgiyi yönetmeliğin orijinal metninden edinebilirsiniz. Şantiye şefliği ile ilgili tüm işlemler (UYDS) Ulusal Yapı Denetim Sistemi üzerinden online olarak yapılabilmektedir. UYDS ile ilgili talep ve üyelik onayları Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

Özetlemek gerekirse:

İnşaat, Makine, Elektrik branşlarına sahip mühendis, teknik öğretmen ve teknikerler ile mimarlar ve yapı denetim teknikerleri şantiye şefliği yapabilir.

Şantiye yerleşim planı: https://volkanatabey.com.tr/santiye-yerlesim-planlamasi-nasil-yapilir

Yazar

Volkan Atabey

430 Yazı

Yüksek İnşaat Mühendisi ve B sınıfı iş güvenliği uzmanıdır. 2014 yılında Yapı Öğretmenliği bölümünü bitirdi. Çift anadal olmak üzere İnşaat Mühendisliği ve İş Güvenliği yüksek lisans programlarından 2018 yılında mezun oldu. 2019'da B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine hak kazandı. 2020 yılında İnşaat mühendisliği lisans tamamlama ile mühendis ünvanını aldı.
Tüm yazılar

18 Cevap yazılan konu “Kimler Şantiye Şefi Olabilir?”

  1. Merhabalar iyi günler. Ben inşaat teknikeriyim mühendisler ve mimarlar odasının yaptığı duyuruya göre teknikerlerin şantiye şefliği yapamayacağı dile getirilmiş. Bu konu hakkında net bir bilginiz var ise bilgilendirebilir misiniz bizi. çok teşekkür ederim.

    1. Evet ilgili yönetmeliğe açılan davada Danıştay ilgili dairesince 7. maddenin 9. fıkrasına durdurma kararı geldi. Yani tekniker ve teknik öğretmenler artık şantiye şefliği yapamayacak.

      Durdurma kararı gelen madde:

      Yedinci ve sekizinci fıkralardaki yapılar hariç olmak üzere, Bakanlıkça belirlenen mimarlık ve mühendislik hizmetlerine esas yapı sınıflarından birinci, ikinci ve üçüncü sınıf yapılardan, bodrumları ile birlikte toplam beş katı ve yapı inşaat alanı 2.000 metrekareyi geçmeyenlerde teknik öğretmenler, 1.500 metrekareyi geçmeyenlerde ise teknikerler meslek alanlarına uygun olarak şantiye şefliğini üstlenebilir.

  2. Merhaba efendim yani sadece 2 maddemi iptal oldu yoksa şeflik yetkisi tamamiyle kaldirildi

    1. Sadece 1 maddeye durdurma kararı geldi fakat o madde olmayınca zaten tekniker ve teknik öğretmenler için şantiye yetkisi ortadan kalkıyor.

  3. Merhaba, ben 2019 yılında Aksaray üniversitesinden elektrik elektronik mühendisi olarak mezun oldum
    Arkadaşlarım tarafından Şantiye şefliği için imza atabileceğim söylendi.
    Sadece diploma ile imza atabiliyor muyum yoksa emo dan herhangi bir belge veya eğitim almam gerekiyor mu ?

    1. Emre bey öncelikle Ulusal Yapı Denetim Sistemi’ne (UYDS) kayıt olmanız gerekiyor. Oraya kayıt olmak için gereken evraklar içinde oda kayıt belgesi de yer alıyor. Dolayısıyla mühendis olduğunuz için mutlaka ilgili odaya kayıt olmanız lazım. Odaya kayıt olduktan sonra internet ortamından UYDS ye kayıt olacaksınız evrakları (Başvuru Dilekçesi, Diploma Sureti, Oda Kayıt Belgesi ve Sistem Kullanıcı Sözleşmesi) Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne teslim edip şantiye şefliği yapabilirsiniz. Başarılar dilerim.

  4. Merhaba ben elektrik elektronik mühendisiyim şantiye şefliği yapabilir miyim ? Yapabilir durumum var ise gereklilikleri nelerdir acaba bilgilendirirseniz sevinirim
    İyi çalışmalar

    1. Evet UYDS Ulusal Yapı Denetim Sisteminden şantiye şefliği üyeliği açtırıp yapabilirsiniz. Bir engel yok.

  5. Ben inşaat teknikerliği yeni mezunlarındanım şu anlık şantiye şefliği yapamıyormuyum?

    1. Şuan evet ama bakanlık yönetmeliği mahkeme kararına göre güncellendiğinde bu mümkün olmayacak malesef.

  6. Merhabalar ben yeni mezun inşaat teknikeriyim sizin söyleminize göre şantiye şefliği yapamıyorum bulunduğm ilçede de başvuru yaptım yapamıyorum ama başka illerde ve belediyelerde teknikerler halen daha aktif olarak şantiye şefliği yapabilmekte

    1. Şuan Danıştay ilgili Dairesince verilen bir karar var ama bakanlık ilgili yönetmeliği henüz güncellemedi. O yüzden bazı yerler Danıştay kararını görmezden gelip çalıştırıyor. Yani bir boşluk söz konusu bu yüzden dediğiniz durum ortaya çıkıyor. TMMOB’da bununla ilgili bakanlığa bir yazı göndermiş yakın zamanda netleşir.

    1. Hayır alamazsınız çünkü UYDS kayıt aşamasında istenen bilgilerde oda sicil numarası da yer alıyor.

Yorum Yap / Soru Sor

E-posta adresiniz sadece editör ile paylaşılıyor. Ziyaretçiler göremez. Zorunlu alanlar işaretlendi. * İşareti olan yerleri boş bırakmayın.