İnşaat Sektörü Güven Sektörü
İnşaat Sektörü Güven Sektörü

İnşaat sektörü güven endeksi

Güven endeksi, ekonomik beklenti düzeyi, eğilimler ve genel bir ekonomi değerlendirmesi olarak yorumlanır. Yüksek olması durumunda ekonomide kararlılık hakimdir. Daha fazla satış olacağı büyüme gerçekleşeceği işaret edilir. İlerleyen süreçte yatırımların ve istihdam sayısının yüzde olarak artması beklenir. Fakat düşük olduğunda genel huzursuz bir tablo olduğu görülür. Alıcıların kısmaya gideceği ekonomik bir küçülme olacağı beklenir ve tedbirlerin alınması gerekir. İnşaat sektörününde içinde bulunduğu ekonomik güven endeksi her ayın sonunda açıklanır. Örneğin bulunduğumuz haziran ayında inşaat sektörü güven endeksi değeri 50.4 olarak açıklandı. Bu değerin 100’ün üzerinde olması durumunda sektörün iyiye gittiğini, bu değerin 100’ün altında olduğu görülüyor ise sektörün kötüye gittiğini işaret edebiliriz. Güven endeksi 0 ile 200 arasında değerler alabilmektedir.

Güven endeksi
Sektör bazında veriler

İnşaat sektöründe temmuz ayı verilerinin yükselişte olduğu fakat 50.4 değerinin 100’den küçük olması Türkiye İstatiktik Kurumu (TUİK) tarafından sektörel ekonomik kötümserlik olarak yorumlanıyor. Fakat Mayıs ayı ekonomik endeks değerlerine baktığımızda bu rakamın 49.8 olduğunu görüyoruz. Haziran ayından sektör iyiye giderek 1.3 oranında yükseliş göstermiş. Mayıs ayında -7.7 oranındaki azalma ile kötüye giden inşaat sektörü haziran ayında toparlanma eğitimine girdi. Genel ekonomik güven endeksi değeri ise mayıs ayında 77.5 iken haziranda 83.4 değerine yükseldi. İnşaat sektörü güven endeksinin 100’ün üzerindeki değerlere ulaşması durumunda sektörde rahatlama gerçekleşecek. Bir sonraki ay olan temmuz 2019 güven endeksi rakamlarının ise 30 temmuz 2019 tarihinde açıklanması bekleniyor.

İnşaat maliyet endeksi verileri (TUİK)

İnşaat maliyet endeksi
İnşaat Sektörü Maliyet Endeksi

Açıklanan TUİK verilerine göre İnşaat maliyet endeksi Nisan ayı verilerini incelediğimizde bir önceki aya göre %1.6 artış, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %26.52 artış gözlemliyoruz. Malzemede %2.14 ve işçilikte %0.41 artış bir önceki ayın verilerine oranla hesaplanmış durumda. Bir önceki yıla göre ise malzemedeki artış %26.52 işçilikteki artış %26.15 olarak görülmekte.

Bina inşaatı maliyet endeksi rakamlarını mercek altına aldığımızda artış %1.39 olarak görülüyor. Malzemedeki artış %1.94 işçilikte ise %0.23 artış bir önceki aya oranla kayıt altına alındı. 2018 yılının aynı ayına oranla 2019 yılında malzeme endeksi %26.75, işçilik endeksi ise %26.23 yükseliş gösterdi.

Bina dışı yapılar için değerleri veren TUİK bir önceki aya göre artışın %2.28 olduğunu açıkladı. Bu artış geçen yıla oranla hesaplandığında %25.80 arttığı gözleniyor. Yine bina dışındaki inşaat işleri için malzeme %2.75, işçilik %1.12 arttı. Yıllık kıyaslama ile geçen yıla oranla malzeme %25.79 artarken, işçilik endeksi %25.86 yükseldi.

Güven endeksi ve Maliyet endeksi ne ifade eder?

Genel bir değerlendirme yapacak olursak İnşaat maliyet endekslerindeki artışlar kötüye işaret ederken, Güven endeksi değerlerindeki artışlar iyiye işaret ediyor ve İnşaat Sektörü güven endeksi değerlerinin 100’ün üzerine çıkması durumunda herşeyi olumlu gelişeceği belirtiliyor. Haziran ayında güven endeksinde iyileşme gözlendi fakat hala istenilen düzeyin çok altında. Bu veriler ve açıklamalar ışığında güven endekslerini takip ederek sektöre ait bilgi sahibi olabiliriz. Bu veriler her ayın sonunda TUİK tarafından yayınlanıyor.

Yapı yaklaşık birim maliyeti: https://volkanatabey.com.tr/insaat-maliyeti-ve-yapi-yaklasik-birim-maliyeti

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *