Yapı Statiği
Yapı Statiği

İnşaat Mühendisliği Yapı Statiği Kitabı

Yapı statiği kitabı konusunda daha önce sizlere temel bilgilerin yer aldığı bir kitap önerisinde bulunmuştum. Kitapta ileri düzey bilgilerin yer almadığını ancak iyi bir başlangıç noktası olabileceğini belirtmiştim. Özellikle İnşaat Mühendisliği öğrencilerine sadece Yapı Statiği 1 dersinin ilk haftalarında fayda sağlayacağını açıklamış ve İnşaat Teknikerleri için yeterli olacağını yazmıştım. Kitap çok beğenildi 20 civarı mail aldım. O kitaptan temel bilgileri edindikten sonra 2. bir Yapı Statiği kitabı önerisinde bulunmamı istediniz. Piyasayı araştırdım gerek kütüphanemdeki kitaplar gerekse okul kütüphanesinden baktım. Yoğun bir araştırma süreci sonrasında daha önce önerdiğim kitabın devamı niteliğinde bir kaynak buldum. Nobel Yayıncılık tarafından orta düzey bir İnşaat Mühendisliği öğrencisine yetebilecek şekilde yayınlanmış bu kitabın yazarı Prof. Dr. M. Mustafa Önal.

Yapı Statiği Kitabı İçindekiler

İçindekiler 1
İçindekiler 2
İçindekiler 2
İçindekiler 3
İçindekiler 3

Konular basite indirgenmiş hesap karmaşıklığı çok fazla yok her şey yerli yerinde ve bilinen isimlendirmeler anlamayı kolaylaştırıyor. Konu anlatımının yanı sıra çok fazla çözümlü örnek yer alıyor. Kolaylıkla pratik yapmanızı ve sınavlara hazırlanmanızı sağlayacak bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kitap tamamen üniversitelerde okutulan ders müfredatına bağlı olarak içeriklendirilmiş. Eğer bu derste çok zorlanıyorsanız, daha önce tavsiye ettiğim Prof. Dr. Mustafa Karaduman’ın kitabıyla basit temel bilgileri edinip bu kitaba başlarsanız daha faydalı olacaktır. Ama belirli bir seviyeye ulaştıysanız sınavlarınıza Prof. Dr. M. Mustafa Önal’ın kitabını edinerek direk olarak orta düzey bir Yapı Statiği kitabıyla ders çalışabilirsiniz.

Konu Anlatım Tarzı

Örnek Bir İçerik Sayfası
Örnek Bir İçerik Sayfası

Orta seviye Yapı Statiği Kitabı: https://www.nobelyayin.com/detay.asp?u=13149

Temel Düzey Eksik Kapatmak İçin Kitap: https://www.nobelyayin.com/detay.asp?u=2708

Kitabın en çok dikkatimi çeken tarafı çok sayıda örnek soru yer alması. Konu anlatımlarından ve teorik bilgilerden ziyade uygulamaya önem verilmiş. Bu tabi öğrencinin daha tercih ettiği bir öğrenme yöntemi. Çünkü öğrenci teorilerle boğulmak yerine pratik yaparak her çeşit soru üzerinde uygulamalı öğrenmeyi daha çok benimsiyor. Durum böyle olunca bu ve buna benzer kitapların önemi de artıyor. İlerleyen süreçta kitaba ilgilinin daha da artacağını düşünüyorum. Kitabı satın alırken mavi ve sade kapak tasarımından kolayca bulabilirsiniz. Kitap İnşaat Mühendisliği güncel ders müfradatına uygun hazırlanmış ve mühendislik öğrencisinde hitap eden içerikten oluşuyor. İnşaat Teknikeri arkadaşlarda sınavlara hazırlanırken bu kitaptaki çözümlü örneklerden faydalanabilirler. Kitap Nobel Yayıncılık web sitesinde 22 TL civarında bir fiyat ile satılıyor. Benzeri Yapı Statiği kitaplarına oranla fiyatı çok uygun. Kitabın 283 sayfadan oluştuğunu düşünürsek fiyat – maliyet ve bilgi kalitesi olarak tercih edilebilecek bir yayın. Kitaptaki grafiklerin anlaşılır ve özenle çizilmiş olması kitaba artı puan kazandırıyor.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *