Mukavemet
Mukavemet

Mukavemet Kitabı – 618 Çözümlü Problem

Mukavemet kitabı elime ulaştığında beni en çok etkileyen nokta içeriğinde çözümlü 618 adet problem yer almasıydı. Tamamen derse yardımcı öğrencinin bol pratik yaparak konuyu sindirmesi için hazırlanmış bir kaynak. Mühendislik öğrencilerinin korktukları dersler arasında yer alan mukavemet dersi anlaşılması zor fakat anlayınca o kadar da zor olmayan bir ders. Anlamak sınavlarda yeterli olmaya biliyor. Örneğin öğrenci konuyu anlayıp sınavda soruyu yapamıyorsa bu tabiki az pratik yaptığı içindir. Sınavlarda yapılan hataların %90’ı az pratik yapmaktan konuya hakim olamamaktan %10’u ise dikkatsizlikten kaynaklanıyor. Durum böyle olunca şuan incelemesini yaptığımız kitabında önemi artıyor. Elinizde kaynak içerisinde 618 problem olması demek gelebilecek bütün soru tarzlarına sahip olmak anlamına geliyor. Bir başka bakışla derste işlenen örneklerin bir benzerini bu kitapta bulmak daha da kolaylaşıyor.

Mukavemet Kitabı İçindekiler

Mukavemet İçindekiler 2
Mukavemet İçindekiler 2
Mukavemet İçindekiler
Mukavemet İçindekiler

Bu kitap Mukavemet, Malzemelerin Mekaniği, Yapı Analizine Giriş, Malzemelerin Mekanik ve Mukavemeti derslerine yardımcı olmak amacıyla hazırlanmış. İçeriğinde hap bilgilerden oluşan kavramlara ait kısa açıklamalar da yer alıyor. Yabancı bir yayından çeviri olan kitabın 5. baskıdan çeviri olması güncellenmiş ve sıfıra yakın hata ile yazılmış olması anlamına geliyor. Kitabın dahil olduğu SCHAUM’S Outlines öğrenciler arasında bilinen bir seridir. Özellikle mühendislik öğrencileri İnşaat ve Makine bölümleri sıklıkla bu kitap serisinde faydalanmaktadır.

Kitap İçeriğine Ait Örnek Bir Sayfa

Kitap İçeriği Örnek
Kitap İçeriği Örnek

Ders notu kıvamındaki kitapta mukavemet adına aradığınız her şey özet halinde sunulmuş. Problemlerin çözümünde SI birim sistemi kullanılmış ve bu birimler ayrı bir sayfada açıklanmış. Piyasadaki bazı kitaplar Mukavemet kapsamından çıkarak biraz Statik kitabına dönüşmüş durumdalar. Ancak bu kaynakta konular özenle seçilmiş ve dersin kapsamı dışında öğrenciyi yoracak içerikler çıkarılmış. Böylece çalışırken okulda, bu işlendi mi yada işlenmeyen yerleri çıkaralım geçelim derdini öğrenci yaşamıyor. Direk çalışmak istediği konuyu açıp özet bilgilerin yer aldığı bölümden eksiklerini gideriyor. Sonrasında zaten kitap içeriğinin büyük bölümünü oluşturan örnekleri çözmeye başlıyor. Bol pratik yaparak hata yapma ihtimalini en aza indiriyor ve sınavlarda süprizle karşılaşmıyor. Kitap tam bir ders kaynağı diyebilirim. Zaten bu serinin başarısı da tartışılmaz. Herkes tarafından biliniyor. Kitap şuan nobel yayın tarafından 26 TL civarı bir fiyatla satın alınabiliyor.

Satın almak için: https://www.nobelyayin.com/detay.asp?u=4185

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *