Akıllı ev
Akıllı ev

Akıllı ev sistemlerinde kullanılan önemli teknolojiler

Akıllı Ev Merkezi Kontrol Ünitesi akıllı ev sistemlerinde ana sistem ve kontrol birimidir. Otomasyon işletim birimini içinde barındırmaktadır. Merkezi kontrol ünitesi akıllı evin beyni gibidir ve standart bir evi akıllı yapan ana parçasıdır. İhtiyaçlarınıza yönelik olarak Smart Home Kontrol Ünitesi ile birlikte her biri akıllı olan kapı, pencere, hareket ve ısı sensörü kullanılacaktır. Tek merkezden tüm cihazların kontrolü sağlanacaktır. Akıllı Priz Evinizdeki kablosuz ağ sayesinde doğrudan internete bağlanabilen Smart Power’a (akıllı priz) uzaktan, akıllı telefonunuz aracılığı ile uzaktan müdahale edilebilir.

Aydınlatma Örneğin ışığı açık unuttunuz ve evden uzaklaştınız veya ışıklar açık mı kapalı mı hatırlamıyorsunuz, hemen telefonunuzdan ışıkların durumunu görüp kapatabilme imkanı olacaktır. Evde oturduğunuz yerden diğer odaların açık kalan ışıklar kapatılabilecektir. Zaman gecikmeli ışıkları ve elektriği kesebilirsiniz ve bu tüm işlemleri birden çok aile bireyi telefonundan kontrol edebilecektir.

Hareket Sensörü Tetik ışıkları, bir odaya girdiğinizde otomatik olarak açılır veya belirli bir süre boyunca hareket olmadığında kapanır. Uzaktayken veya uykudayken beklenmedik hareket tespit edilirse hemen bir uyarı alınır. İnsanlar evden ayrıldıklarında veya hareket algılandığında, ışıkları ve elektroniği kapatarak enerji tasarrufu elde edilmiş olunacaktır. Akıllı termostatınızı, klima ünitenizi veya portatif ısıtıcıyı, sıcaklığa göre veya insanlar gelip gittiğinde otomatik olarak ayarlamak için tetiklenecektir.

Akıllı ev yangın alarmı

Akıllı Yangın Alarmı Yangın alarm sisteminin temel amacı, insanların tahliye edilebilmesi ve yangının mümkün olan en kısa sürede ortadan kaldırılması veya ortadan kaldırılması için acil önlem alınabilmesi için yangının erken uyarılmasını sağlamaktır. Alarm dedektörler veya manuel çağrı noktası (Uzaktan) ile tetiklenebilir. Yolcuları uyarmak ve boşaltmak için sirenler kullanılır. Teknoloji uygulamalarının hızlı gelişiminin Akıllı Bina ile, ticari yangın alarmı piyasası büyümesini talep ediyor. Önemli olan, sisteme geçmişte olduğundan çok daha kolay kurulmasına rağmen, yine de bus sistemi akıllı dağıtılmış bilgisayar sistemi yangın alarm sistemini kullanmaktır.

Modern ihtiyaçları karşılamak, ekipman maliyetlerini yaklaşık %33 – 70 olarak karşılıyor. Yangın alarm sistemindeki önerilen teknik, dedektörler arasındaki kablosuz bağlantıyı köle üniteleri ve ana kontrol ünitesi olarak ana kontrol ünitesinin yanı sıra, adreslenebilir detektör ünitelerini de kullanıyordu. Ana ünite sistem, bir kontrol paneli, alarm başlatma cihazları, bildirim cihazları ve tam işlevli bir yangın alarm sistemi için gerekli aksesuar ekipmanını içermelidir. Kablosuz yangın alarmında, münferit üniteler iletişim için birincil ve ikincil pillerle çalışmaktadır.

Dijital Kapı Kilidi Örneğin evinize her zaman gelen komşunuz gelecek dış kapıyı çalıyor sizde mutfakta pasta hazırlıyorsunuz, kameradan bakıp komşunuzu gördükten sonra telefonunuzdan veya ana kullanıcı arayüzünden kapı aç komutu ile kapı açılabilir. Başka bir durum: evde yoksunuz aile bireylerinden biri veya akrabanız kapıya geldi sizi aradı hemen telefondan uygulamaya girip kapıyı açabiliyorsunuz ve rahat bir şekilde akıllı evinize varmanızı sağlamaktadır.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *