İş Kazası
İş Kazası

Yaşanmış İş Kazası Örnekleri

İş Kazası 11 Tarih: 19.10.2010 Yer: Tuzla / İSTANBUL

Açıklama: 19.10.2010 günü, saat 16:30 sıralarında, E. İnşaat tarafından yapılmakta olan inşaatta 3. kat seviyesinde, 4. katın dış cephe kolonunun kalıbını takmakta olan M. Ç. düşerek yaşamını yitirmiştir.

Kazanın Sebepleri: İşçilere iş sağlığı ve iş güvenliği eğitimleri verilmemesi, Emniyet kemeri verilmemesi, Standartlara uygun iş iskelesi kurulmaması, Güvenlik ağları ve benzeri koruma önlemleri sağlanmaması, Gerekli organizasyonun sağlanmaması, Yetersiz denetim, gözetim ve koordinasyon

Sonuç: 1 ölü E. İnşaat yetkilisi M. A.’ ın olayın oluşumunda tali kusuru bulunduğu, İş Güvenliği Uzmanı A.R.Ö’ ın, asli kusuru bulunduğu Müteveffa işçinin de dikkatsiz ve tedbirsiz davranmak suretiyle kendi canını tehlikeye attığı için tali kusurlu görüş ve kanaatine varılmıştır .

İş Kazası 12 Tarih: 23.11.2011 Yer: Esenyurt / İSTANBUL

Açıklama: 23.11.2011 tarihinde, saat 17.30 sıralarında A. İnş. Şantiyesinde, mesai bitiminden sonra koğuştan çıkan M.G. ve M.Y. şantiye içinde bulunan boşluğa düşmüş, M. G. yaşamını yitirirken, M. Y. ise yaralanmıştır. Kazazede M.Y., dış cephe cam işlerini alan H. Kapı Otomatikleri San.Tic.Ltd.Şti. işçisi olup, olay günü mesai bitiminden sonra şantiye içinde bulunan koğuşlardan çıkarak müteveffa ile birlikte dolaşmaya çıkmış, bodrum katta bulunan, çevresinde bir önlem alınmamış, karanlık bir mahalde yer alan su dolu kuyuya düşmek suretiyle yaralanmış, M. G. ise boğularak yaşamını yitirmiştir.

Kazanın Sebepleri: Güvenlik ağları ve benzeri koruma önlemleri sağlanmaması, İşçilere işçi sağlığı ve iş güvenliği eğitimleri verilmemesi, Katların karanlık olması, İş güvenliği uzmanının gördüğü eksiklikleri noter onaylı Yapı İş Defteri’ne yazdığını belirtmiş olmasına rağmen yine de gerekli önlemlerin alınmış olmaması

Sonuç: 1 ölü, 1 yaralı H. Y. söz konusu şantiyenin şantiye şefi asli H.S. H. Kapı Otomatikleri San.Tic.Ltd.Şti. yetkilisi tali İş güvenliği danışmanı Z. G. tali Kazazede işçiler ise tali oranda kusurlu bulunmuştur.

İş Kazası 13 Tarih: 26.05.2009 Yer: Esenyurt /İSTANBUL

Açıklama: 26.05.2009 günü, saat 09:30 sıralarında, İ. İnş. Taah.Paz.Ltd.Şti. alt işvereni tarafından gerçekleştirilmekte olan mantolama işinde, Esenyurt G. K. mantolama işini yapan M. S. P. düşerek yaralanmıştır.

Kazanın Sebepleri: Kurulan iskelelerin standartlara aykırı olması, kurulum sırasında denetlenmemesi, Gerekli denetim ve gözetim faaliyetinin yerinde ve zamanında gerçekleştirilmemesi, İşçilere çalıştıkları alanlar ve yaptıkları için özelliklerine uygun günlük eğitimlerin verilmemesi, Kazazedeye kişisel koruyucu (emniyet kemeri) verilmemesi, Toplu koruma önlemleri (korkuluk, ağ sistemleri gibi) önlemlerin alınmaması

Sonuç: 1 yaralı B. 12. İş Mahkemesi’ne sunulan raporda asıl işveren D. Yapı San.Tic.Ltd.Şti. %30, İ. İnşaat Taah. Paz.Tic.Ltd. şirketi %50 kazazede ise %20 kusurlu bulunmuştur.

İş Kazası 14 Tarih: 16.05.2011 Yer: Çorlu/ TEKİRDAĞ

Açıklama: 16.05.2011tarihinde, Saat: 11:00 sıralarında, sürmekte olan betonarme bina inşaatında çalışmakta olan İ.D. binanın hemen yan parselinde bulunan apartmanın çatısına geçmiş, havalandırma boşluğunu kapatan, oluklu plastik esaslı çatı kaplaması üzerinde üzerine basmış ve bu çatı kaplamasının kırılması sonucu yaklaşık 12.50 metre yükseklikten zemine düşerek yaşamını yitirmiştir.

Kazanın Sebepleri: Binanın girişinde işçi sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin levhalar bulunsa da, riskli yerlerde ayrı ayrı uyarı levhaları bulunmaması, Bina katlarında dış cephelerden düşmeyi önleyici korkuluk ve uyarıcı şeritlerin bulunmadığı, Döşeme boşluklarının kapatılmadığı ve çevrelerinde yine korkuluk bulunmaması, Çatı üzerinde çevreden erişimi engelleyici bir korkuluk veya çatı merdiveni, geçici çalışma platformu vb. bulunmaması, Müteveffanın olay esnasında, gerek baret, gerekse de emniyet kemeri kullanmaması, Müteveffanın kendi çalışmadığı bu mahale girmemesi için de herhangi bir uyarıda bulunulmaması, buradaki riskler konusunda kendisi bilgilendirilmemesi.

Sonuç: 1 ölü 27.05.2011 tarihli bilirkişi raporunda müteveffa %80, İnşaat sahibi M. K. %20 kusurlu bulunmuştur.

İş Kazası 15 Tarih: 14.03.2011 Yer: Kağıthane / İSTANBUL

Açıklama: 14.03.2011 tarihinde, saat 11.00 sularında, 6 katlı bina inşaatında, inşaatın çatı katı yağmur suyu giderlerinin yapım işinde çalışmakta olan R. M. dengesini yitirerek çatıdan düşmüş ve yaşamını yitirmiştir.

Kazanın Sebepleri: Zeminin kaygan olması, İş güvenliği ilkelerine uygun tarzda denetim sorumluluğunun yerine getirilmemesi, İşçilere çalıştıkları alanlar ve yaptıkları işin özelliklerine uygun tarzda eğitim verilmemesi, Asansör boşluklarının kapatılmaması, Yeterli toplu koruma önlemlerinin alınmaması (uygun korkuluklar), Yeterli iş güvenliği işaret ve uyarı levhalarının yerleştirilmemesi

Sonuç: 1 ölü 15.07.2013 tarihli bilirkişi raporunda müteveffa kusursuz, davalı işveren %100 kusurlu bulunmuştur.

İş Kazası 16 Tarih: 03.12.2010 Yer: SAKARYA

Açıklama: 03.12.2010 tarihinde Saat: 20.00 sıralarında, M. İnşaat Tic.A.Ş inşaatında, taşeron firma T. E. Tasarım İnş. Müh. Ltd. Şti. işçisi Y. İ.K. yapımı sırasında K. inşaatındaki boşluktan düşerek yaşamını yitirmiştir.

Kazanın Sebepleri: Ortamın ıslak ve kaygan olması, Söz konusu çalışma sırasında, yüksekten düşmeyi önlemek amacıyla boşlukların üstünün kapatılmaması, Boşluk çevresinde korkuluk bulunmaması, Yüksekte çalışanların emniyet kemeri takmaması, Olay saatinde, ortamın karanlık olduğu, çalışma ortamında ışıklandırma olmaması, İşçilere çalıştıkları alanlar ve yaptıkları için özelliklerine uygun günlük eğitimlerin verilmemesi .

Sonuç: 1 ölü Müteveffanın işvereni M. T.’nin asli derecede kusurlu, Müteveffanın tali kusurlu olduğu kanaatine varılmıştır.

İş Kazası 17 Tarih: 06.06.2010 Yer: Beyazıt / İSTANBUL

Açıklama: 06.06.2010 günü, Saat: 09:00 sıralarında, V. Otel’in tadilat inşaatında otelin 5. Kat dış sıva işinde çalışmakta olan O. Ş. sıva işi için kurduğu iskeleden düşmüş ve bu iş kazası sonucu yaşamını yitirmiştir.

Kazanın Sebepleri: Gerekli denetim ve gözetim faaliyetinin yerinde ve zamanında gerçekleştirilmemesi, İşçilere çalıştıkları alanlar ve yaptıkları işin özelliklerine uygun günlük eğitimlerin verilmemesi, Kazazedeye kişisel koruyucu (emniyet kemeri) verilmemesi, Toplu koruma önlemleri (korkuluk, ağ sistemleri gibi) önlemlerin alınmaması, Havanın da yağışlı olması nedeniyle tahta kalasların üzerinin kaygan olması.

Sonuç: 1 ölü İşveren R. A.’nın ASLİ, müteveffa işçinin de dikkatsiz ve tedbirsiz davranmak suretiyle kendi canını tehlikeye attığı, uygun olmayan malzemeyi kullanarak iskele kurduğu, kişisel koruyucuyu kullanmadığı hususları göz önüne alınarak TALİ kusurlu olduğu kanaatine varılmıştır.

İş Kazası 18 Tarih: 10.02.2009 Yer: ÇORLU

Açıklama: 10.02.2009 tarihinde, Saat: 13:00 sıralarında N.Ç.’a ait bina inşaatında çalışan kolon kalıplarının takviyesini yapmak üzere kalıba kuşak çakarken ikinci kattan düşen İ. Ç. 10.02.2009 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Kazanın Sebepleri: – Yeterli denetimlerin yapılmaması, Kişisel koruyucuların verilmemesi, Toplu koruma önlemleri (korkuluk, ağ sistemleri gibi) önlemlerin alınmaması – Müteahhitin şantiyedeki işleri teknik yeterliliğe sahip bir elemanın denetim ve gözetiminde yaptırmaması.

Sonuç: 1 ölü Müteahhit T. A.’nın %65 (altmış beş) oranında KUSURLU, bina sahibi N. Ç.’nin %5 İ.Ç. ’nin %30 oranında kusurlu olduğu kanaatine varılmıştır.

İş Kazası 19 Tarih: 23.08.2005 Yer: Yalvaç / ISPARTA

Açıklama: 23.08.2005 tarihinde, U. Nak. Soğuk Hava Tur. San.Tic.Ltd.Şti.’ne ait S.H.D. inşaatında çalışan E. K. iki yürüme yolu arasına konuşmuş olan 490x39x10 boyutlarındaki alüminyum sandvinç panele basmış, panelin kırılması sonucu yaklaşık 6 metre yükseklikten düşerek yaralanmıştır.

Kazanın Sebepleri: İşin yapılması sırasında gerekli denetim ve gözetimin yapılmaması, Çatı merdiveni veya platform), uygun kişisel koruyucuların verilmemesi (paraşüt tipi emniyet kemeri), İşçilere çalıştıkları alanlar ve yaptıkları işin özelliklerine uygun günlük eğitimlerin verilmemesi, İşverenin lüzumsuz mahallere çıkılmasının/üzerinde yürünmesinin önlenmesinde yetersiz kaldığı, Kazazedenin bir yürüme yolundan diğer yürüme yoluna normal geçit yerinden geçmeyip, uzatılmış olan alüminyum panel üzerinde yürüyerek geçmeye çalışması, Olayda ise söz konusu mahalde çalışma olmadığı içi, eğer çıkmak gerekmiyorsa, o bölgeye geçişi önleyici kesin önlemler alınmaması.

Sonuç: 1 yaralı U. Nak. Soğuk Hava Tur. San.Tic.Ltd.Şti. %60 asli kusurlu, E.K. %40 tali kusurlu olduğu kanaatine varılmıştır.

İş Kazası 20 Tarih: 29.08.2012 Yer: Develi / KAYSERİ

Açıklama: 29.08.2012 tarihinde, Saat: 10:30 sıralarında Y. P.C.M in. İnşaatı sırasında yerden yaklaşık 33 metre yüksekte çalışmakta olan H. M. yüksekten düşerek yaşamını yitirmiştir.

Kazanın Sebepleri: Gerekli denetim ve gözetim faaliyetinin yerinde ve zamanında gerçekleştirilmemesi, İşçilere çalıştıkları alanlar ve yaptıkları için özelliklerine uygun günlük eğitimlerin verilmemesi, Çalışma iskelelerinde herhangi bir korkuluk bulunmaması, Çalışma platformlarının sabitlenmemesi, çoğu yerde yalnızca tek bir kalas atmak suretiyle çalışma platformu yapılması, Kazazedeye kişisel koruyucu (baret ve emniyet kemeri) verilip ancak doğru bir şekilde sabitlenmemesi.

Sonuç: 1 ölü M. inşaatını alan Ö. E. tali, Asıl işveren M. B. asli, kazalı H. M. tali kusurlu bulunmuştur.

İş kazası örnekleri verdiğimiz diğer yazı için tıklayınız.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *