Mikro Kazık
Mikro Kazık

Mikro kazık nedir? Yapım yöntemi ve kullanılan malzemeler nelerdir?

Mikro kazık delgisi genellikle zayıf tabakaların altında bulunan görece daha sağlam tabakalara kadar yapılır. Kaya ve kohezyonlu zeminler de yapılamayan delgilerde geçici muhafaza borusu veya kazı destek sıvısı kullanılması gerekebilirken kaya ve kohezyonlu zeminlerde delgi muhafaza borusu veya kazı destek sıvasız yapılabilmektedir. Mevcut yapıların altında yapılacak kazık delgilerinde temelde delgi çapından büyük çapta karot alınarak delgi makinasına kılavuz edecek delik açılır ve delgiler bu kılavuz yardımı ile yapılır. Bazı durumlarda ise darbe(percussion) tekniği ile mevcut temel veya yapı penetre edilerek delgi yapılır.

Mikro kazık
Örnek bir uygulama

Jet grout ve öngermeli ankraj işlerinde olduğu gibi herhangi çimento su karışımının yapılabileceği ekipman mikro kazık enjeksiyonlama işlerinde de kullanılabilmektedir. Karıştırıcı ekipman elektrik, hava veya motorin ile çalışabilmektedir Düşük basınçlı enjeksiyon işleri için sabit basınçlı enjeksiyon makinaları kullanılabilirken, yüksek basınçlı enjeksiyonlama işleri için ayarlanalabilir basınçlı enjeksiyon makinaları kullanılabilmektedir.

Mikro kazık donatısı olarak inşaat demirlerinin mukavemetinin yeterli olmaması durumlarında yüksek mukavemetli donatılar tercih edilmektedir. Bu donatılar kazık boyuna göre tam boy olarak kullanılabilir iken görece uzun boy olması durumunda manşon kullanılarak istenilen boylarda da kullanılabilir. ASTM A615 (2015) ve AASHTO M 31 (2017)’e uygun olan ve çapları 19mm ile 63mm arasında değişen donatıların akma dayanımları 420, 520 ve 550 MPa’dır. ASTM A722 (2015) ve AASHTO M275 (2008)’e uygun olan ve çapları 26mm, 32mm, 36mm ve 47mm olan donatıların akma dayanımları 1035 MPa’dır.

Mikro kazıklar, proje koşullarına göre görece yüksek düşey ve yanal yükleri karşılayabilmesi için mikro kazık donatısı olarak çelik borular tercih edilebilmektedir. Bu borular aynı zamanda muhafaza borusu olarak da kullanılabilmektedir.

Mikro kazık tasarımında en önemli parametre, mikro kazığın teşkil edileceği zemin veya kaya tabakalarıdır. Kazık çapının küçük olmasından dolayı zeminden elde edilecek sürtünme mikro kazıklarda genellikle ihmal edilir. İmalatlar öncesinde sahada yapılan zemin etüt çalışmaları uygulama yönteminin belirlenmesi için önemlidir. Mikro kazık imalatı öncesinde yapılan zemin etüt çalışmalarından elde edilen veriler kullanılacak makine ve ekipmanlar için de önem teşkil etmektedir. Kayanın sert olması durumunda tabanca yardımı, nispeten daha az dayanımlı olması durumunda burgu takımlar ile delgi yapılabilmektedir.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *