İnşaat mühendisliği staj
İnşaat mühendisliği staj

İnşaat mühendisliği staj defteri

İnşaat mühendisliği staj çalışmaları yaz aylarının gelmesi ve okulun bitmesiyle başladı. Staj yapan mühendis adaylarının en çok sıkıntı çektiği konular arasında, staj defterinin hazırlanması yer alıyor. İyi bir staj defterinde mutlaka yapılan işe ait çok sayıda fotoğraf yer alması gerekir. Sadece fotoğraflarla bitmez teknik açından stajın size kazandırdıklarını fotoğrafların altında günlük olarak yazmanız istenir. Bilgileri çeşitli kaynaklardan destekleyebilirsiniz fakat aynen alıp koymanız pek hoş karşılanmayabilir.

Yapılan işe ait fotoğrafları sahada çektiniz, notlarınızı aldınız. Eksikleri internet ortamından veya kitaplardan araştırdınız. Elde ettiğiniz tüm bu bilgileri olay sırasına göre kendi yorumunuzu katarak ve kendi cümlelerinizle yazmalısınız. İyi bir staj defteri ancak bu şekilde oluşturulabilir. Literatürdeki bilgileri olduğu gibi defterinize ‘kopyala-yapıştır’ yöntemiyle koyduğunuzu varsayalım. Defteri okuyan akademisyen stajın sahada değil masa başında yapıldığını düşünür. Ancak kitaplardan elde ettiğiniz bilgileri sahada gördüklerinizle harmanlarsanız, şantiye ortamında vakit geçirdiğiniz izlemini defter üzerinde oluşturabilirsiniz.

İnşaat mühendisliği staj dönemi önemli

Stajı verimli geçirmek adına, mutlaka şantiye ortamında maaşlı çalışan gibi sanki işverenin elemanı gibi kendinizi işe vermelisiniz. Her şeyi sorun sormaktan çekinmeniz sizin bir şeyleri kaçırmanıza sebep olabilir. Sahada nerede iş varsa o alanda yapılanları sürekli takip edin. Her sabah staj yerine geldiğinizde şeften yapılacak işleri öğrenin. Ustalarla diyalog halinde olmanız işi mutfağında öğrenmenize olanak sağlar. Unutmayın şantiye bu işin en önemli kısmını oluşturuyor. Sadece bir staj değil sizi mesleğe hazırlayan en önemli aşama diyebilirim. Tüm bu inceliklere dikkat ederseniz defterinizi yazarken hiç zorlanmazsınız.

Yazımın sonunda size örnek olması açısından bir kaç defter paylaşacağım. Defteri hazırlarken iş akışına dikkat edin, yapılan en büyük hatalardan biridir. Eğer yapılan işlerin sıralamasında sıkıntı olursa, defterde ve stajda büyük eksiklikler vardır. İş akışına ve sıralamaya özen gösterdikten sonra, eksik yazmamaya dikkat etmelisiniz. Yapılan bir işi eksik yazmak sizin bu aşamayı kaçırdığınız anlamına gelir. Buda size eksi puan getirir ve staj süreniz hesaplanırken o günün sayılmamasına bile sebep olabilir. Bu sıcak havalarda emek veren tüm arkadaşlarıma kolaylıklar diliyorum. Aşağıda örnek staj defterlerini bulabilirsiniz.

Büro staj defteri: https://cdn.volkanatabey.com.tr/buro-staji.rar

Şantiye Staj Defteri -1 : https://cdn.volkanatabey.com.tr/santiye-staji.rar

Şantiye Staj Defteri -2 : https://cdn.volkanatabey.com.tr/santiye-staji2.rar

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *