imar bilgisi
imar bilgisi

İmar Bilgisi Kitabı (Planlama, Uygulama ve Mevzuat)

İmar bilgisi kitabı 11. Baskıya ulaşmış ve 20 yıllık süreçte alanında önemli bilgileri okuyucularına sunmuştur. İlk baskısı 1995 yılında sizlere sunulan kitap, zaman içinde sürekli güncel ve detaylı içerik kazanmıştır. Şehir nedir başlığıyla konuya giriş yapılan bu yayın temelden başlayıp imar bilgisini detaylarına kadar anlatıyor. Haritalar, grafikler, anayasada yer alan detaylara ait yorumlar ve dikkat çeken önemli uygulamalar kitabın içeriğinde verilmiş. Konusundaki en detaylı kitap diyebilirim.

İmar Bilgisi Kitabı
İmar Bilgisi Kitabı
Planlama Uygulama ve Mevzuat
Planlama Uygulama ve Mevzuat

Örnek vermek gerekirse bina derinliğinin ne olduğu anlatılırken bile üç adet şekille konu desteklenmiş. Uygulama örnekleri verilirken mevcut durumda olumsuz bir koşulla karşılaşıldığında neler yapılabileceği yer alıyor. Yönetmeliklerin içeriğinde ne anlatılmak istendiği ne işe yaradığı ve nerelerde geçerli olacağı gibi bilgiler sektördekiler için altın değerinde. Yönetmelikler açıklanmadan önce gerekli tanımlara yer verilmesi konuyu daha anlaşılır hale getirmiş.

Kitabın 11. Baskısına Ait Kapak Görüntüsü
Kitabın 11. Baskısına Ait Kapak Görüntüsü
Kitabın Arka Kapak Görüntüsü
Kitabın Arka Kapak Görüntüsü

Kitap 672 sayfadan oluşuyor ve kitabın sonunda büyük boy haritalar yer alıyor. 19 bölüme ayrılmış kitapta bölümlere ayırma ve başlık seçimi son derece başarılı. Kitabın yazarı Prof. Dr. Ferruh Yıldız. Yazar kitabının içeriğini açıklarken şu cümleyi kuruyor; ‘Nüfusun ihtiyacı olan yeterli kalitede konut ve konut çevresinin üretilmesi için gerekli olan plan, uygulama ve yasal dayanaklarına yer verildi.’

İmar Bilgisi Kitabı İçindekiler

Kitap İçeriği İçindekiler - 1
Kitap İçeriği İçindekiler – 1
Kitap İçeriği İçindekiler - 2
Kitap İçeriği İçindekiler – 2
Kitap İçeriği İçindekiler - 3
Kitap İçeriği İçindekiler – 3
Kitap İçeriği İçindekiler - 4
Kitap İçeriği İçindekiler – 4
Kitap İçeriği İçindekiler - 5
Kitap İçeriği İçindekiler – 5
Kitap İçeriği İçindekiler - 6
Kitap İçeriği İçindekiler – 6
Kitap İçeriği İçindekiler - 7
Kitap İçeriği İçindekiler – 7
 Kitap İçeriği İçindekiler - 8
Kitap İçeriği İçindekiler – 8
 Kitap İçeriği İçindekiler - 9
Kitap İçeriği İçindekiler – 9

Planlama, uygulama ve mevzuat içeriklerine ulaşabileceğiniz kitabın mutlaka kütüphanenizde bulunmasını öneriyorum. Eğer bu konular üzerine çalışıyorsanız; mutlaka bilgi ihtiyacı duyduğunuzda danışabileceğiniz bir kitabınızın olması işlerinizin daha emin adımlarla ilerlemesine yardımcı olacaktır. Öğrenciler için ise kitap içeriğinde yer alan tanımlar ve hap bilgiler, Yapı İşletmesi isimli ders içeriğine kaynak niteliği taşıyor. Öğrencilik yıllarında bu kitabı ders için kullanıp ilerleyen süreçte piyasada çalışırken kütüphanenizde bulundurabilirsiniz.

İmar konusu mimarları ilgilendirdiği kadar inşaat mühendisi ve tekniker arkadaşlarımızı da ilgilendiren bir konudur. Yapı işleri ve çevre düzenlemesiyle ilgili çalışan herkesin mutlaka bu kitaptaki bilgilere hakim olması gerekir. 11. Baskıda harita sektörü çalışanları için özel güncellemeler yapılmış durumda. Kitap içeriğine 18 Mayıs 2018 tarihli imar kanunun değişiklerine ilişkin bilgiler de eklenmiştir. Kitabın güncel ve yeni baskısını Nobel Akademik Yayıncılık web sitesi üzerinden en uygun fiyatla satın alabilirsiniz.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *