Guangzhou CTF Finance Centre
Guangzhou CTF Finance Centre

Guangzhou CTF Finance Centre – Seramik kaplama

Guangzhou CTF Finance Centre Çin’in süper yüksek katlı binası ve bu yapıda C80 yüksek mukavemetli beton sınıfı çekirdek duvarın başarıyla inşa edilmesine olanak sağladı. C60 veya altındaki beton sınıfları çekirdek beton duvarın geleneksel çekirdek kuvvetinin üstünde mukavemete sahip olması için tercih edildi. Bina, diğer gökdelenlerdeki dengeleyici sistemlere ihtiyaç duymadan optimum konfor sağlayabilir. Yapım sürecinde gerçeğine birebir benzeyen model, sismik deprem masası testinden başarıyla geçti. Tek yönlü 500 metreye ulaşabilen beton pompaları ve kule vinçler 36 ay boyunca durmadan çalıştı.

Bina, çok yüksek gökdelen tasarımında son yeniliklere göre inşa edilmiştir. Son birkaç yılda inşa edilen dünyanın en yüksek binalarının geri kalanı gibi, bir iskelet için basit bir çelik kiriş çerçevesine sahip olmak yerine, kalın bir beton çekirdeğe sahiptir. Kalın merkez çekirdeğin yanı sıra, her bir tarafında iki adet çerçeveyi güçlendiren 8 süper kolon vardır. Ve bu kolonlar binanın yüksekliğine göre değişen kalınlıklarda üst katlara kadar uzanmaktadır. Mega kolonlar temelden 5 metreye 3.5 metre kalınlıklarında başlamaktadır. Bu tasarımın avantajı, yanlarda daha fazla pencere alanı sağlamasıdır. Aynı zamanda daha güçlü ve depreme dayanıklı olması amaçlanmıştır. Guangzhou’da bina yapmak zordur, çünkü şehir bazen tayfunlardan etkilenir.

Guangzhou CTF Finance Centre
Guangzhou CTF Finance Centre

Kule tüm cephe boyunca uzanan bir dizi ince terra cotta kalıbı cephe sistemleriyle giydirilmiştir. Malzeme seçimi, hem Çin mimarisi geleneklerine hem de gökdelen tasarımına akıllıca referans verirken, aynı zamanda azaltılmış enerji ihtiyacı, korozyon direnci ve güneş kırma şeklinde çevresel faydalar sağlar. Yapılan bu işlem dünyanın en yüksek terra cotta uygulamasıdır.

Projenin en büyük özelliklerinden biri ise, yüksek hızlı dikey trafik sağlayan, 20 m / s’ye kadar dünyanın en yüksek asansörlerine sahip olmasıdır. Kule, bodrum katındaki bağlantılar yoluyla toplu taşıma ve yaya köprülerinden bitişik binalara bağlanmaktadır. Guangzhou’nun tropik ikliminde doğal havalandırma sağlayan dış cephelere sahip binada seramik cephe kaplaması tercih edilmiştir.

Çin’in en büyük ticaret fuarı ve dünyanın en büyük fuarlarından biri olan yılda iki kez Kanton Fuarı Guangzhou kentinde düzenlenmektedir. Her yıl nisan ve ekim aylarında dünyanın her yerinden insanlar bu kuleyi de ziyaret ederler.

Guangzhou CTF Finance Centre Asansörleri

Guangzhou CTF Finans Merkezi’nde dünyanın en hızlıları arasında yer alan iki asansör dahil 95 asansör bulunuyor. 2014 yılında üretici Hitachi, bu iki asansörün 1.200 m / dk’ya ulaşabileceğini açıkladı. Yolcuları ilk kattan 95. kata kadar yaklaşık 43 saniyede taşıyabiliyor. Bu iki asansör otel misafirlerini lobiden girişe getirmek için kullanılabilir. Mayıs 2016’da asansörler ilk kez test edildi ve taahhüt edilen azami hıza ulaştı. En yüksek hızlarına ulaşmak için, Guangzhou CTF Finans Merkezi’ndeki asansörler sabit mıknatıslı senkron motorlar kullanmaktadır. Kulak basıncı tıkanmasını önlemek için hava basıncı ayarlanır ve asansörlerde yolculuğu yumuşatmak için makaralar bulunur. Ek olarak, acil durum frenleri 300 °C’ye kadar sıcaklıklara dayanabilir. En hızlı iki asansörün yanı sıra, binanın 28 çift katlı asansörü (150–450 m / dak. hızda), 13 yüksek hızlı asansörü (210-600 m / dak.) ve 52 orta ve düşük hızda asansörler bulunuyor. Tasarımcılar asansör boşluğu sayısını en aza indirgemek için çift katlı asansörleri seçtiler. Ofislerin, dairelerin ve otelin hepsinin ayrı asansörleri vardır.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *