Varyap Meridian
Varyap Meridian

Varyap Meridian – İstanbul’da çevreci bina

Varyap Meridian A blok tasarımıyla dikkat çeken bir yapı ve 2009 da yapımına başlanıp 2012’de tamamlanmıştır. Çevreci ve akıllı bina sistemleriyle yapım aşamasında ve sonrasında çeşitli ödüller almıştır. Proje İstanbul Batı Ataşehir’de yer almaktadır. Mimari tasarım RMJM tarafından, Strüktürel tasarım Buro Happold; Teknik Yapi tarafından yapılmıştır. Strüktür türü perde çekirdek ve çerçeveli sistem kullanımıyla, strüktür malzemesi betonarme tercih edilmiştir. Cephe Sistemi yarı panel giydirme cephe ve temel Sistemi radye temel olarak dikkat çekiyor. Kalıp Sistemi Tırmanır kalıp böylesi bir yapıda en uygun seçim olmuştur.

Proje kapsamında A,B,C,D,E olmak üzere 5 bina yer alıyor. En yüksek olanı ise A bloktur. Tasarımlar iki yana açılmış ayakları andıran bir insan vücudu şeklinde dengelenmiştir. Projenin en dikkat çeken yönü çevre dostu enerji üretim yöntemlerini barındırmasıdır. Güneş panelleri ve Rüzgar türbini sistemleri binalara elektrik üretiyor. Başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’de artık bu enerji sistemlerinin yüksek binalarda tercih edilmesi gerekiyor.

Varyap Meridian projesinde 1.500 konut, beş yıldızlı otel ve iş merkezi olup toplam 13.000 m² alana sahiptir. A Blok, toplam 188,4 metre yüksekliğinde, 61 katlı ve stüdyodan 4+1’e kadar farklı tipte dairelerden oluşmaktadır. Varyap Meridian’de tüm blokların çatı katında blok başı 15 kw elektrik enerjisi sağlayacak güneş panelleri ve ayrıca yine her blok için kurulan 15 kw elektrik üreten 7 adet rüzgar türbini bulunmaktadır.

Varyap Meridian Yapım Aşaması

Yapının taşıyıcı sistemi, betonarme çerçeve sistem ve merkezi V planlı C60 dayanımında betonarme çekirdekten ve kirişli düz döşemelerden oluşmaktadır. C60 beton sınıfı 2010 yılında ülkemizde ilk kez tüm binada kullanılmıştır. Yapıda temeller yükseklikleri 30 – 15 m arasında değişen kazıklardan oluşan, kazıklar üzerine C60 dayanımında beton radye temel sistemi ile çözülmüştür. Altı bodrum kat yüksekliğindeki temel kazısının iksa sisteminde mini kazık, püskürtme beton, zemin çivisi kullanılmıştır. Yapımda çekirdek yapımında tırmanır kalıp sistemi, dikmeli sistem döşeme kalıbı kullanılmıştır. Yapının cephesinde panel cephe sistemi kullanılmıştır. Varyap Meridian projesinin cephelerinde, kompozit parapet panellerinde topraktan gökyüzüne uzanan renk harmonisi seçilmiştir.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *