UYDS
UYDS

UYDS Ulusal Yapı Denetim Sistemi Üyelik İşlemleri

UYDS açılımı Ulusal Yapı Denetim Sistemi olarak bilinmekte olup 2019 yılı itibariyle yayına alınmış bir online denetim platformudur. Bu sisteme kayıt olmak isteyen mühendislerin şantiye şefi olarak kayıtlarında Dilekçe, Diploma, Oda Kayıt Belgesi, Yapı Denetim Sistemi Kullanım Sözleşmesini hazır bulundurması ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine teslim edip onay almalası gerekir. Yapı Denetim Sistemi Kullanım Sözleşmesi UYDS online kayıttan sonra sistem tarafından indirilebilir hale gelmektedir.

İlgili müdürlükten onay alındıktan sonra sistem aktif hale gelir. Şantiye şefi olarak çalışmak isteyen kişinin çalıştığı ilde ikamet etmesi zorunludur. Görev verilen şantiye şefinin başka bir yapı denetim kuruluşu bünyesinde kurucu veya başka bir yapıda denetçi, kontrol elemanı, yardımcı kontrol elemanı sıfatıyla görev alamaz. Şantiye şefi görev aldığı müteahhitler haricinde diğer bir müteahhit ile sözleşme yapamaz. Şantiye şefi toplam sorumluluk alanını m2 olarak geçemez. Projelerin ortak denetim noktası Ulusal Yapı Denetim Sistemi olarak belirlenmiş olup bu sektörde işler bu sistem üzerinden yürütülmekte.

UYDS Ulusal Yapı Denetim Sistemine kayıt işleminiz onaylandıktan sonra artık şantiye şefliği yapabilecek duruma gelirsiniz. Sistem üzerinden ilgili işverenle sözleşme yapılıp çalışmalara başlayabilirsiniz. Sistem ile projeler üzerindeki birçok etkenin denetlenmesi hedeflenmiştir. Tek bir online platform üzerinden hem iletişim hem de ilgili müdürlük ve bakanlık tarafından online ve kolay bir şekilde denetim ve kontroller yapılmaktadır. Her şantiye şefi üzerine tanımlanabilecek ve yönetmeliklerin izin verdiği kadar yapıda ve şartlarda çalışabilir. Sisteme kayıt olmak basit bir üyelik işleminden geçmekte olup asıl işlemler ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinin onayıyla gerçekleşmektedir. Eğer sistem üzerinde yanlış bir bilgi yada eksik bir işlem varsa bunun düzeltmesi de bu müdürlükler tarafından yapılmaktadır.

Sistem üzerinde işlem yapabilen kişi ve kuruluşlar şöyledir: Yapı Denetim Kuruluşları, Laboratuvar Kuruluşları, Denetçiler, Kontrol Elemanları, Yardımcı Kontrol Elemanları, Deney Yapan Elemanlar, Numune Alma Toplama Elemanları, Şantiye Şefleri, Proje Müellifleri olarak sıralanmaktadır. Bu meslek kuruluşları ve kişiler sisteme üye olarak işlem yapabilmektedirler.

İnşa projesi tek bir ruhsata bağlı ise ve 30.000 m2’yi aşıyor ise, yapının niteliğine uygun meslek yani inşaat mühendisi veya mimar olmak koşuluyla, başka bir şantiye şefliği görevi bulunmayan bir mimar ya da mühendis olmak şartıyla görevlendirilebilir. Tek bir ruhsata bağlı olmak koşulu bulunan bu tarz yapıda mimar ve inşaat mühendisi için şantiye şefi olarak görevlendirilecek personele toplam m2 sınırı şartı beklenmez, ancak bu işte görev alan personel başka bir yapıda şantiyede şeflik yapamaz.

Yukarıda verilen bilgiler zaman içerisinde değişiklik gösterebilir bu yüzden ilgili müdürlükten teyit almakta fayda vardır. Ticari amaçlar bu bilgileri kullanmayınız. Tek yetkili birim Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleridir.

2 thoughts on “UYDS Ulusal Yapı Denetim Sistemi Üyelik İşlemleri”

  1. UYDS sistemine şantiye şefliği için kayıt yapmaya çalışmaktayım sanırsam sistem güncellenmiş durumda ve yeni sistem ile nasıl kayıt yapılacağı hakkında bir bilgiye sahip değilim başvurumda onay bekliyor yazmakta ama hiçbir evrak görememekteyim. Nasıl bir yol izlemem gerektiği hakkında bilgi verebilirmisiniz.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *