Shanghai World Financial Center
Shanghai World Financial Center

Shanghai World Financial Center – Karakteristik Tasarım

Shanghai World Financial Center 492 metre yüksekliğe 30.000 metrekare taban alanına ve 381,600 metrekare kullanım alanına sahiptir. 101 katlı yapının ilk 3 katı yerin altında yer almaktadır. Proje 11 yıllık inşaat aşamasından sonra 2008 yılında kullanıma açılmıştır. Bina, kulenin dibinde bir dış duvar ve bir çekirdek duvardan oluşan, kafes şeklindeki “temel duvar”, 2 m kalınlık üzerinde “basınca dayanıklı plakalar” ve 78 m derinliğe kadar indirilmiş yaklaşık 2.200 çelik boru destek kazıkları ile desteklenmektedir. Yapının 90. Katına asılmış 2 adet 150 ton ağırlığında dengeleyici ve deprem – rüzgar gibi etkilerin salınımlarını sönümleyici kütle damperi bulunmaktadır. Bina depremlere ve tayfunlardan ( tropik siklonlar ) şiddetli rüzgarlara dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

Shanghai World Financial Center
Shanghai World Financial Center

Shanghai World Financial Center, şekil itibariyle iki tarafının karşıt köşelerden 3’te 1 oranında eğimli tutulduğu ve en üstte dar bir dikdörtgen oluşturana kadar yavaş yavaş birbirine yaklaştığı dev bir kare sütunu andırıyor. Gökdelen, dış yapıdaki betonarme yapı çeliği ve betonarme büyük köşegen köşe kolonları ve betonarme bir iç çekirdek duvarla desteklenmiştir, yatay kafes bantların dışa sarıldığı aralıklarda bir dizi yayılan kiriş ile birbirine bağlanmıştır.

Shanghai World Financial Center en üst katında yer alan gözlem noktası 360° manzara sağlıyor.

Gözlem noktası en üst noktadaki açıklıkta yer alıyor.
Gözlem noktası en üst noktadaki açıklıkta yer alıyor.
Gözlemevi olarak adlandırılan katın gün batımı ve doğumu manzarası mükemmel.
Gözlemevi olarak adlandırılan katın gün batımı ve doğumu manzarası mükemmel.
Shanghai World Financial Center Karakteristik Tasarımı
Shanghai World Financial Center Karakteristik Tasarımı

Ayırt edici bir tasarım karakteristiği olarak binadaki rüzgar yükünü azaltmak için, kulenin tepesine yakın, büyük yamuk şekilli bir açıklık yer almaktadır. 100. kattaki Gözlemevi, şeffaf bir zemin ile şaşırtıcı bir deneyim yaşatmaktadır. Binanın tepesindeki gözlem köprüsü, dünyanın en yüksek dış mekan gözlem alanıdır. Tamamen camdan tasarlanmış bu alan binanın en üstünde yer alan boşluk sayesinde köprü şeklinde yapılmış ve 360 derece manzara sağlıyor. Gözlem güverteleri Ulusal 4A manzara alanı olarak değerlendirildi ve gözlem evinin açılmasından bu yana Şangay’da en çok ziyaret edilen turistik mekanlardan biri oldu . Bina 94., 97., 100. katlarda 3 ayrı gözlem terasına sahip, 474 m yüksekliğindeki 100. kattaki en yüksek kat, Burj Khalifa’nın gözlem noktasından 22 metre daha yüksek.

Shanghai World Financial Center Gece Görüntüsü
Süper Gökdelenin Gece Görüntüsü

Bu mega yapı kentin küresel bir başkent olarak ortaya çıkışını söyleyen bir ticaret ve kültür sembolüdür. Şangay’ın Pudong Bölgesi’nde yer alan karma kullanım için tasarlanmış, Şangay Dünya Finans Merkezi, 62 ofis katı, konferans tesisleri, kentsel perakende ve yemek alanları ve en üstte 174 odalı beş yıldızlı bir Park Hyatt Oteli olan dikey bir şehirdir.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *