Mukavemet
Mukavemet

Mukavemet 1 Dersi Kitabı

Mukavemet kitabında şekil değiştirebilen katı cisimlerin mekaniği konusu ele alınmış. İlk sayfalarında kullanılan simgelerin ne anlama geldiğine yer verilmiş. Örneğin kesme kuvvetinin hangi simge ile gösterildiği gibi birçok kavramın simgesi ilk 3 sayfada yer alıyor. Dersin konusu katı cisimlerin mekaniği olduğu için kitap içeriğinde normal olarak akışkanlara yer verilmemiş. Akışkanlar mekaniği konusu zaten ayrı bir dersin konusudur. Mukavemet katı cisimlerle alakalı bir derstir. Kitabın cilt 1 olarak satılan serisi tam 6. baskıya ulaştı ve büyük bir ilgiyle karşılandı.

Mukavemet Birsen Yayınları

Cilt 1’de Normal Kuvvet, Kesme Kuvveti, Eğilme Momenti, Burulma Momenti, Gerilme-Genleme, Bünye Bağıntıları, Gerilme Yığılması, Kuvvetin İşi ve Yorulma yer alıyor. Konu anlatımı olarak düşünülmüş kitapta çözümlü örnekler her konunun sonunda yer alıyor. Her konuya ait 71 örnek konunun pekişmesine destek oluyor. Kitap içeriğinde toplam 457 problem bulunmakta. Problemlerin cevapları kitabın sonunda cevap anahtarı bölümünde verilmiş. Böylece soruları çözüp kitabın arkasından doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Mukavemet Kitabı Cilt 1 İçindekiler

Mukavemet Kitabı İçindekiler 1
İçindekiler – 1
Mukavemet Kitabı İçindekiler 2
İçindekiler – 2
Mukavemet Kitabı İçindekiler 3
İçindekiler – 3
Mukavemet Kitabı İçindekiler 4
İçindekiler – 4
Mukavemet Kitabı İçindekiler 5
İçindekiler – 5
Mukavemet Kitabı İçindekiler 6
İçindekiler – 6

Problemler yetersiz kalırsa kitabın bir başka serisi olan Mukavemet Çözümlü Problemleri Cilt 1 de daha fazla örneğe ulaşabilirsiniz.Kitap içeriğindeki konuların basitten zora doğru gitmesi kitabı akıcı hale getirmiş. Basit anlatımla başlayan kitap ilerledikçe zorlaşarak öğrencinin ezber değil anlama yeteneğini ön planda tutuyor. Mukavemet konusu mühendislik bölümlerinin olmazsa olmazı olarak görülüyor. Bu yüzden derse önem verilmesi konuların anlaşılması son derece önemli.

Kitabın 2. cilt kısmında plastisiteye yer verildiğini görüyoruz. Kitabın yazarı herşeyi öğrenciye bir anda yüklemek istememiş. Kısaca birbiriyle ilişkili basit konuları anlaşılması için cilt 1 de ele almış. Diğer konuları ise cilt 2 de ele alarak öğrencinin çalışma hevesini kırmak istememiş. Böylece kitabın kalınlığı konuların gruplandırılması gibi bir çok faktör düzenli hale gelmiş. 2 cilt halinde olunca bütün konular daha geniş bir şekilde ele alınmış. Bu kitap serisi gerek çözümlü problemleri gerekse konu anlatım şekilleriyle piyasanın en değerli kaynakları diye düşünüyorum. Kitabı incelerken mühendislik öğrencilerinin mukavemet konusunda ihtiyaç duyacakları tüm bilgilerin yer aldığını gördüm. Ayrıca bazı bölümlerde 3 boyutlu çizimlerle desteklenen konuların anlaşılabilirlik düzeyinin yüksek olduğunu fark ettim. Kitap son derece özenle hazırlanmış ve geniş bir içeriğe sahip. Birsen Yayınevi üzerinden kitabı temin edebilirsiniz.

Kitabı satın almak için: https://www.birsenyayinevi.com/mukavemet-1-mehmet-h-omurtag

2 thoughts on “Mukavemet 1 Dersi Kitabı”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *