şantiye şefi
şantiye şefi

Kimler Şantiye Şefi Olabilir?

Şantiye şefi olarak Mimar, İnşaat mühendisi, Makine mühendisi ve Elektrik mühendisi veya İnşaat, Makine, Elektik branşlarına sahip teknik öğretmen veya Yapı Denetim Teknikeri veya İnşaat, Makine, Elektik branşlarına sahip tekniker görev alabilir. Elektrik mühendisliğine eş değer olan elektrik-elektronik mühendisi şantiye şefliği yapabilir. Bu görevler belirli sınırlar ile kısıtlanmıştır. Mimar ve mühendisler için yapı inşaat alanı toplamı 30 000 metrekareyi, Teknik öğretmenler için 2 000 metrekare Teknikerler için 1 500 metrekare sınır şartı vardır. Bu alanlar hesaplanırken bazı kriterlerde göz önünde bulundurulmaktadır.

Şantiye şefi en fazla 5 farklı işin yapımını üstlenebilir. Şantiye şefinin tüm şantiyeleri görev yaptığı il sınırları içinde olması gerekir. Bir ilde şeflik yaparken başka bir ilde şantiye şefliği yapamaz. Tam zamanlı bir işte çalışan bir kişi dışarıda şantiye şefi olarak görev alamaz. Şantiye şefi yeni bir imalata başlayacağı zaman yapı denetim kuruluşlarına yapım işi ile ilgili bilgileri 1 gün önceden bildirmek zorundadır. Yapı müteahhidi kendisi şantiye şefi olacak unvana (diplomaya) sahipse farklı bir kişiyi şef olarak çalıştırmak zorunda değildir kendisi işi üstlenebilir. Aynı parsel içinde bulunan tüm işler tek bir iş olarak kabul edilmektedir. Şantiye şefi görevden ayrılmak isterse noter aracılığıyla ilgili müteahhide tebligat çekmesi gerekir.

Sinema, tiyatro, kongre merkezi, konser salonu, müze, spor tesisleri, eğitim kurumu, sağlık tesisi, yurt, haberleşme ve itfaiye, ulaşım tesisleri, karakol, cezaevi, kışla, kuleler, enerji üretim ve dağıtım tesisleri, hangar yapılarında sadece mimar ve inşaat mühendisleri şeflik yapabilir. Palplanş, kazık, zemin ankrajı, iksa yapıları ile kazı işlerinde, deprem yalıtımı, deprem yalıtımına benzeryen temel sistemleri, jet-grout işleri, zemin sıkıştırma, yıkım işlerinde, zemin iyileştirme işlerinde, kayadan oyma depo işlerinde, deprem yalıtımlı bina işlerinde, ayaklı su depoları işlerinde, ardgermeli-öngermeli yapı elemanı içeren yapı işlerinde sadece inşaat mühendisleri şantiye şefliği yapabilirler.

Bu şartlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2 Mart 2019 Cumartesi tarihli ve 30702 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik kapsamında belirlenmiş olup en doğru bilgiyi yönetmeliğin orijinal metninden edinebilirsiniz. Şantiye şefliği ile ilgili tüm işlemler (UYDS) Ulusal Yapı Denetim Sistemi üzerinden online olarak yapılabilmektedir. UYDS ile ilgili talep ve üyelik onayları Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

Özetlemek gerekirse:

İnşaat, Makine, Elektrik branşlarına sahip mühendis, teknik öğretmen ve teknikerler ile mimarlar ve yapı denetim teknikerleri şantiye şefliği yapabilir.

Şantiye yerleşim planı: https://volkanatabey.com.tr/santiye-yerlesim-planlamasi-nasil-yapilir

Written by

Volkan Atabey

367 Posts

Afyon Kocatepe Üniversitesi Yapı Öğretmenliği (2014) İnşaat Mühendisliği (2020) Lisans Eğitimleri ve İnşaat Mühendisliği (2016) (Tezli) İş Güvenliği (2016) (Tezsiz) Yüksek Lisans Eğitimleri Almıştır. B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sertifikasına sahiptir.
View all posts

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *