Jeoloji
Jeoloji

İnşaat Mühendisleri İçin Jeoloji Kitabı

İnşaat Mühendisleri için Jeoloji kitabı Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliğinde verilen dersin kapsamında hazırlanmış. Fakat bütün İnşaat Mühendislerinin ihtiyaç duyacağı değerli bilgileri içeriyor. Jeoloji doğrudan zeminle alakalı bir bilim dalı olduğu için inşaat aşamalarında projelerin önemli bir kısmını oluşturuyor. Kaya ve zemin mühendisliği inşaat işlerinde kritik değere sahiptir. Ayrıca jeoloji kazı işleri ve tünel inşaatları içinde müthiş öneme sahip bir konudur. Geoteknik uygulamalardan haberdar olmayan ve bilgi sahibi olmayan mühendis adayları meslek hayatlarının bazı dönemlerinde büyük zorluklarla karşılaşabilirler. Kitap bu konularda öğrencileri yetiştirmek ve meslek hayatlarına hazırlamak amacıyla temel bilgilerden oluşuyor.

Kitabın geneli 2 kısım halinde ve 15 bölüme ayrılmış. İlk kısımdaki konular yer kabuğu mineralleri ve kayaçlar, ikinci kısımda ise mühendislik açısından jeolojinin ana hatları yer alıyor. Özel olarak inşaat mühendislerini hedef alan bir jeoloji kitabının olması beni heyecanlandırdı. Kitabı incelediğimde içeriğinde faydalı bilgilerin yer aldığına şahit olup sizlere tavsiye olarak siteye ekleme gereği gördüm. Kitap mühendislik alanında yer altı suları, heyelan, temel, tünel, baraj, deprem gibi konuları işliyor. Özellikle bu alanda yüksek lisans eğitimi alan veya almayı düşünen mühendislerin kayaçları tanıması açısından kitap temel eğitim seviyesi oluşturuyor. Lisansüstü çalışma seviyesi için akademik araştırmalara başlangıç noktası olarak da yayını faydalı buldum.

Jeoloji Kitabı İçindekiler

İçindekiler-1
İçindekiler-1
İçindekiler-2
İçindekiler-2
İçindekiler-3
İçindekiler-3
İçindekiler-4
İçindekiler-4
İçindekiler-5
İçindekiler-5
İçindekiler-6
İçindekiler-6
İçindekiler-7
İçindekiler-7

Baraj jeolojisi ve Tünel jeolojisi bölümleri oldukça ilgi çekici ve faydalı bilgiler içeriyor. Temel jeolojisi zaten artık yapılarda vazgeçilmez bir detay. Yapıda kullanılan jeolojik malzemeler bölümünü incelediğimizde tek düzelikten çıkıp farklı yönden malzemeleri detaylı olarak tanıyabiliyoruz. Deprem jeolojisine gelince hayati öneme sahip bir konunun detaylarının bilinmesi açısından önemli. Hatta deprem dersinin çoğu üniversitede seçmeli olmaktan çıkıp zorunlu hale gelmesi de bunun bir kanıtı diyebilirim.

Aslında kitap içeriğinde bir tek derse yada tek bir alana ait bilgileri değil bir çok alana ait temel konuları bulmak mümkün. Kitabın büyük bir içeriğini kayaçlar oluştursa da mühendislik uygulamaları noktasında çok önemli detaylar yer alıyor. Bu konuda kendisini geliştirmek isteyen öğrenciler kitabı alıp bilgi edinebilir. İnşaat Mühendislerinin mutlaka kütüphanesinde bulunması gereken değerli bir yayın. Kitabı satın almak için Nobel Akademik Yayıncılık web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Kitap kısa sürede 4. baskıya geçti.

Satın almak için link: https://www.nobelyayin.com/detay.asp?u=9598

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *