Bükümlü yapı
Bükümlü yapı

Bükümlü şekle sahip yüksek yapı tasarım örnekleri

Bükümlü şekle sahip yüksek yapılar, en modern tasarım yönelimlerinden biri olarak sayılmaktadır. Bu yapı şekli, en yukarıya ulaşana kadar bükümlü şekilde devam etmektedir. Bu tür, mimar mühendisler arasında oldukça revaçta olan bir inşaat şekli olarak görülmektedir. Belki de bu yapıların en ilginci ve ilki, İsveç’teki Turning Torso gökdelendir. Bu yapı, 9 adet küpten inşa edilmiştir. Her bir küp, 5 kattan oluşur. Yapı, zemin kattan en üst kata kadar 90 derecelik açıyla kendi ekseni etrafında döner. “Turning Torso” bu gökdelenin inşası başarı ile tamamlandıktan sonra, tasarımcılar diğer yerlerdeki benzer gövdeler için kısmi önerilerde bulunmaya başladılar ve büyük bir beceriyle tamamlanan birçok proje ortaya çıktı. Bu projelerin bazıları, birçok nedenle halen tasarım aşamasındadır ve günümüzde çok azı inşaat aşamasına geçebilmiştir.

Diğer bükümlü yapı olarak inşa edilen önemli örnekler:

Dubai’deki Infinity kulesi; 306 metre yüksekliğindedir ve 76 kattan oluşmaktadır. (inşaat aşamasındadır.) Yapı, 90 derece olarak kendi etrafında döner, şekil (4.38 ). Düz bir konstrüksiyon etrafında dönen küplerden ibaret olan “Turning Torso” kuleden farklı olarak, “Infınity kulesi”, bu panellerden çok daha büyük levhalarla kattan kata dönerek inşa edilmektedir. Her bir kat, en son kata varana kadar 90 dereceyi tamamlaması için 1,2 derece ölçüsünde dönüşümlüdür.

Dubai’deki Infinity kulesi
Dubai’deki Infinity kulesi

Saraybosna’daki Avaz twist kulesi; 176 metre yüksekliğindedir ve 90 derece dönüşümle inşa edilmiştir.

Avaz twist kulesi
Avaz twist kulesi

Panama’daki Devrim kulesi; 242 metre yüksekliğindedir ve 52 kattan oluşur.

Panama bükümlü devrim kulesi
Devrim Kulesi

İtalya-Milano’daki Demir Kulesi; 170 metre yüksekliğindedir ve 44 kattan müteşekkildir. Demir kulesi, şehrin merkezinde bulunan 3 ticari iş merkezlerinden biridir. İlk kule, düz şekildedir, diğeri ise kavisli olarak yapılmıştır.

İtaly iron tower
İtalya Demir Kulesi

Moskova’daki gelişim kulesi; 42 kattan oluşan bir kuledir ve her bir kat, bir önceki kattan 3 derece dönüşlüdür. Toplamda dönüşüm açısı en üst kata kadar 135 derece ulaşmaktadır.

Bükümlü yapı Gelişim kulesi moskova
Gelişim kulesi

Japonya’daki Ghakuwın kulesi; Spiral kuleler şeklindedir ve 170 metre yüksekliğindedir. Toplamda 36 kattan teşekkül eder. Kuleler, kanat şekline benzemektedir. En üst tarafı dardır. Dönüş ekseni değişir. Çünkü yükselerek eğim (kavis) oluşturmaktadır. Farklı açılardan bakıldığında spiral şeklideki kulelerin şekli biraz değişmektedir. Bu ise kuleye güzel bir görünüm vermektedir.

Ghakuwın kulesi
Ghakuwın kulesi

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *