Asbest
Asbest

Asbest Binalarda Nerelerde Bulunur

Binalarda asbest kullanımına geçmeden önce temel bir kaç bilgi vermek istiyorum. Doğada kendiliğinden oluşan değişik minerallerin lifli hallerini ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Bütün asbestler kristalize silikat minerallerinin soğuması neticesinde oluşan lifli yapı içermektedir. Amyant olarak da adlandırılan asbestin, elle tel tel ayrılabilecek çok ince, rahatça şekil verilebilen ve elastik olmayan bir yapısı vardır. Asbest Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC)’ın açıkladığı kanserojen maddeler arasında “kesin kanserojen” maddeler içindedir. Solunum veya içme suyuyla vücuda alınan asbest kanser ve diğer başka hastalıklara neden olabilir. Asbest konusunun önemi dünyada yeteri kadar anlaşılmamış durumdadır. Halen her yıl 2 milyon ton asbest üretilmektedir. Her yıl dünyada yüzbinden fazla insan asbeste bağlı hastalıklardan ölmektedirler.

Asbest içeren malzemeler asbest kullanımı 31 Aralık 2010 tarihinde yasaklanana kadar çok geniş bir şekilde binalarda kullanıldı. Asbest binalarda çok geniş bir kullanım alanıyla ve değişik birçok amaç için kullanılmıştır. Bunlar: Ateş ve yangından korumak için, Isı yalıtımı, Elektrik yalıtımı, Dekoratif sıva, Çatı malzemeleri, Zemin kaplama malzemeleri, Isıya dirençli malzemeler, Conta, Kimyasal direnç

Binalarda Asbest Kullanımı

Asbest binalarda değişik formlarda kullanılmıştır. Binalarda asbestin kullanılmadığı alan neredeyse yok gibidir. Bunlar:

Asbest binalarda kullanım yerleri
Asbest binalarda kullanım yerleri

Püskürtülmüş asbest: Isı ve ses yalıtımı, yangından korunma için kullanılmış bir asbest formudur. Püskürtülmüş asbest aynı zamanda kirişlerde çelik malzemeleri tutturmak için de kullanılmıştır. Çok gevrek bir yapısı vardır ve bir yıkım esnasında eğer tamamen engellenmezse lifleri hemen yayılır. Gevşek asbest (Kaplama malzemesi): Bir dolgu malzemesi olarak, ısı ve ses yalıtımı için kullanılmıştır. Aynı zamanda yangına karşı önlem olarak da kullanımıştır. Isı yalıtım kaplaması: Boru ve kazan kaplamalarında kullanılmıştır. Kumaş, bant, ip: Bant ve ipler ısı geçirmez, duman geçirmez, yanmaz yapı elemanları oluşturmak için kullanılmıştır. Kumaşlarda conta, ısı yalıtımı, ateşe dayanıklı battaniye, eldiven vb. için kullanımıştır. Asbest paneller: Yangına dayanıklılık için yapı elemanlarında kullanılmıştır. Asbest mukavva: Farklı amaçlarla kağıt, karton, cilt, conta vb. gibi şekillerde kullanılmıştır. Asbest dokunmuş boya ve sıva: Tavan ve duvarla kullanılmıştır. Asbest içerikli zift ve katran: Çatılarda kullanılmıştır. Termoplastik vinil asbest: Asbestli zemin kaplamaları olarak kiremit, fayans, karo, çini, tuğla gibi inşaat malzemelerinde kullanılır. Asbestli çimento: İnşaatın birçok yerinde koruyucu malzeme olarak kullanılır.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *