Akıllı Ev
Akıllı Ev

Akıllı ev otomasyonu nedir?

Akıllı ev otomasyonu insanların evlerinde ve iş yerlerinde ihtiyaç ve arzuları doğrultusunda temel yaşamlarını geçirmeleri için işlevleri uygular ve kontrol eder. Bu kontrol işlevinin elektromekanik bir sistem üzerinden çeşitli yazılımlar kullanılarak otomatik hale getirilmesine otomasyon denir. Öncelikle evde internet erişimi yoksa mekâna internet bağlatmamız gerekiyor.

Akıllı ev sistemleri yangın, su baskını, gaz kaçağı, soygun durumlarında alarm sistemleriyle mekânları güvence altına almaktadır. Bunun yanında modern insanların hayatında konfor açısından birçok eşsiz değer katmaktadır. Akıllı ev sistemleri ev içindeki otomasyon; aydınlatma, kombi, klima, panjur(perde), bahçe sulama sistemi, multimedya gibi sistemlerinin otomatik açılıp kapatılmasını mümkün kılar. Yazılımlar sayesinde programlanarak insan müdahalesi gerektirmeden önceden belirlenen zamanlarda bu sistem ve donanımların çalışmasını ve durdurulmasını sağlar. Ayrıca dünyanın herhangi bir ucunda bile olunsa uzaktan erişimi etkin hale getirerek konfor anlamında hayatı başka boyutlara taşır.

Akıllı evler teknolojisi, farklı ortam ve mekanlarda farklı anlamlara geliyor. Büyük ev alt sistemlerini kontrol eden anahtarların basit ama akıllı konumu (ısıtma, aydınlatma veya iklimlendirme) veya elektronik cihazlar, teknolojinin bir örneğidir. Yaşayan insanları desteklemek için yapay zekâ teknolojisi uygulayan evler ev ve günlük işlerini kolaylaştırmak “akıllı” teknolojiye ait kategoriye girmektedir. Akıllı ev teknolojisini incelemek için ortak bir temel oluşturma girişiminde, evleri birkaç kategoriye ayıran akıllı konutların bir taksonomisi geliştirildi. Sonrasında evlerin kategorilerini incelendi ve evrime yeniden yerleştirildi.

Modeli her tür evin gereksinimlerine, her tür evin insanların hayatlarına getirdiği iyileştirme göz önündedir. Evlerin mantıklı bir dizisini oluşturmak ve akıllı modeliyle sonuçlanmaktadır. Bu tür iyileştirme ile ilgilenir. Evdeki farklı ekipmanların kontrol edildiği yollar vardır. Bu bir yerleşimcinin farklı cihazları daha gelişmiş ve daha fazla kontrol edebileceği yer normal çağdaş evlerde yapıldığından daha verimli olmaktadır.

Tek entegre uzaktan kumandalı evlerde, bir sayı alt sistemler ve cihazlar bir uzaktan kumandadan kontrol edilebilir veya bir panel kurularak yapılmaktadır. Böyle bir altyapının uygulanmasında teknik zorluklar yoktur. Basit uzak veya kablolu iletişim kurmak zorundadır. Cihazlar ve kontrol ünitesi olması yeterli olmaktadır. Bu teknolojinin bir örneği entegre bir uzaktan kumandadır. VCR ve TV veya bir Bang & Olufsen Master Controller için kullanılabilen kontrolörlerdir.

Akıllı ev teknolojileri için tıklayınız.

Akıllı ev sistemleri ilerleyen süreçte tüm evlere girecek.

TV gibi farklı elektronik cihaz setleri, VCR’lar, radyolar, bilgisayarlar ve ek hoparlörler, görüntüler, mikrofonlar veya kameralar birbiriyle bağlantılıdır. Bu altyapı, medyaya izin verir. Bu cihazlar arasında değişim ve daha erişilebilir eğlence için izin verir evde farklı odalarda bulunan insanlar arasındaki kolay iletişimi sağlamaktadır. Orada ev içinde gereken geniş bantlı bir ağdır, ancak hem kablolu hem de kablosuz teknolojiler bu amaç için yaygın olarak kullanılabilir. Ayrıca işlevsellikler Kolay kontrol için bir ihtiyaç olduğu için önceki tipte evlerin tüm cihazlar üzerinde bağlı olması gereklidir. Bu teknolojinin örnekleri farklı formatlarda film oynatma imkanı veren DivX / DVD oynatıcılar bilgisayarda saklanan veya internetten akış sağlamaktadır. Onlar da sizin TV ekranı ve oyuncular arasındaki kablosuz bağlantılar için kullanılmaktadır.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *