Çelik Konstrüksiyon

24.08.2018
Çelik Konstrüksiyon

Ülkemizde kullanılan yapı sistemleri içerisinde çelik yapılar son yıllarda artan bir paya sahiptir. 2.Dünya Savaşının ardından çelik üreticilerinin elinde bol miktarda çelik bulunması, kapasitelerini yapı sektörüne yönlendirmelerine sebep olmuştur. Bu yönlendirmeyle 20.yy’ın ikinci yarısında dünyada çelik yapılar önem kazanmıştır.

Ülkemizde çelik konstrüksiyon yapıların önemi ve gerekliliği 1999 Marmara Depremi’nden sonra vurgulanmaya başlanmıştır. Depremde genellikle sıcak hadde çeliği kullanılarak yapılan sanayi tesisleri ayakta kalarak iyi performans sergilemiştir. Bundan sonra az katlı yapılara yönelimle birlikte Türkiye’de soğukta şekillendirilmiş elemanlar kullanılmaya başlanmıştır.

Okumaya Devam


Alçıpan uygulama alanları

23.08.2018
Alçıpan

Son yıllarda özellikle şehirlerdeki nüfusun hızlı bir şekilde artmasıyla yerleşim alanları konusunda büyük problemler yaşanmaktadır. Bu problemlerin en pratik çözümü ise dar alanlarda çok katlı yapıların inşa edilmesidir. Böylece yüksek binalar yapılarak birçok kişinin o alanlarda barınması ve çalışması sağlanmaktadır. Fakat bu ortak yaşam alanlarının beraberinde getirdiği bazı problemler vardır. Bu problemlerden biri rahatsız edici düzeyde gürültü olarak tanımlanan ses problemlerinin ortaya çıkmasıdır. İkinci ise ağır yapıların inşa edilmesi ve bu yapıların depremden daha fazla etkilenmesi problemidir. Aynı zamanda özellikle deprem ile mücadele eden Türkiye gibi ülkelerde yüksek binaların depreme dayanıklılığı çok önem taşımaktadır.

Okumaya Devam


Epoksi Nedir?

22.08.2018
Epoksi

Epoxy adı, Yunanca 'Epi (üzerinde)' ve 'Oxy (kesin/asitli)' kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. İnşaat projelerinde genellikle epoksi ile zemin iyileştirilmesi yapılmaktadır. Epoksi, yapıştırıcı bir kimyasal reçinedir ve asitli, alkali, dış etkenlere oldukça dirençlidir. Yüzey kaplama ve boya- astar malzemesi olarak kullanıldığı gibi boşluk doldurma ve çatlakları kapatarak yapıştırma özelliğinden de faydalanılır. Özellikle yapılarda güçlendirilmesi gereken taşıyıcı elemanlarda ve filiz ekiminde bu üstün özelliklerden yararlanılır.

Okumaya Devam


Lifli Beton

Betonun zayıf yönlerinden biri olan çekme vb. gerilmelerine karşı direnci ve ...

Yeşil Çatı

Yeşil çatılar, ilave ağırlığa dayanma gücü olan; su, su buharı ve kökler ...

Demiryolu Tren

Demiryolu köprüleri tasarım olarak karayolu köprülerine benzer temel parçal...

Sıvılaşma

Bir zemin kütlesinin statik kayma gerilmesinin, sıvılaşmış haldeki zeminin...

Nano Teknoloji

Nano ölçek kavramı boyutları 1-100 nm (1nm=10-9 m, yani metrenin mily...