22
May
facebook twitter

Çimentosuz Beton

Çimentosuz Beton

Çimentosuz beton üretilebilir ancak çimento kadar kullanılabilir olması önemlidir. Bu zamana kadar birçok çalışmada çimentosuz beton üretimi denenmiştir. Özellikle atık malzemelerin kullanılması çok faydalı çalışmalardır. Bu yazımda sizlere bazı çimentosuz beton denemelerinden bahsetmek istiyorum.

Çimento kullanımının alışılan çok popüler bir yöntem olmasına karşın bu denemelerin de başarısı övgüyü hak ediyor. Çünkü yıllardır klasikleşen bağlayıcı madde kullanımının dışına çıkmak özgün projeler üretmek inşaat sektörüne yenilikler kazandırmaktır. 8 bin yıldır bağlayıcı olarak kullanılan kil, kireç, volkanik malzemelerin yerine şuanda çimento kullanılıyor.

Günümüzde üretilen betondan dayanım, dayanıklılık ve maliyet gibi özelliklerin yanında çevre kirliliğine etkisi veya sürdürülebilirlik özelliği de bekleniyor. Bu yüzden üretilen akademik projelerde atık malzemelerin değerlendirilmesi çok önemlidir. Çimentosuz beton üretilirken portland çimentosunun yerini genel olarak aktive edilmiş YFC (yüksek fırın cürufu), (UK) uçucu kül, geopolimerler veya plastik atıklar almaktadır.

Türkiye de yıllık YFC üretimi yaklaşık olarak 3 milyon ton kadar, UK üretimi yaklaşık 14 milyon ton, plastik atıklar ise 200 bin ton civarındadır. Uçucu kül ve Yüksek Fırın Cürufu tek başına bağlayıcı değildir ve istenilen kalitede temin edilmesi güç bir malzemedir. Bağlayıcılık özelliği için aktive edilmesi için çeşitli yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Plastik malzeme konusuna gelince değerlendirilmesi gereken bir atıktır ancak betonda kullanılması insan sağlığına zararlı ve yangın direnci düşüktür. Ülkemizde 100 milyon metreküp hazır beton üretimi için yaklaşık 30 milyon ton çimento kullanılmaktadır. Öyle gözüküyor ki portland çimentosu uzun yıllar geçerliliğini koruyacaktir. Şuanda çimentosuz betonun bizlerin ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzak olduğu görülüyor.

Türkiye'de Yapılan Çalışmalardan Bazıları:

*Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Mühendislik Fakültesi'nde TÜBİTAK projesi olarak cüruf kullanılarak çimentosuz beton üretildi.

*Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde Plastik atıklar, değişik kaynaklardan elde edilen kalker, pomza, bazalt ve kuvars kumlar ile birlikte 200 derece sıcaklıkta eritildi. Daha sonra ise kalıp haline getirildi.

*Atık malzeme olan uçucu kül ve çeltik kabuğu külü kullanılarak sentezlenen geopolimer ile çevre dostu çimentosuz beton üretilmesi ve özelliklerinin geliştirilmesi konulu çalışma MEF Okulları Proje Yarışmasında JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ almıştır.


:

:

Betondan beklenen en kritik etken, yapı kullanım am...

Betonun üretimi, taşınması ve yerleştirilmesi esnasındaki hom...

Viskozite, moleküller arasındaki sürtünmeden dolayı akışkan malz...

Merdivenler farklı yükseklikteki yapı bölümleri arasında kişilerin...

Dayanım kaybetmeden şekil değiştirebilme yeteneğine süneklik denir....