Yangın Söndürme Yöntemleri

Yangınların söndürülmesi için kullanılan yöntemler, yanmanın oluşması için gerekli üç unsurun birisi ve birkaçını ortadan kaldırmaya dayanır. Bunlar;

  1. Soğutma: Yanıcı madde genelde su ile soğutularak sıcaklığının, tutuşma sıcaklığının altına indirilmesine çalışılır.
  2. Boğma: Çeşitli maddelerle hava ile yanıcı maddenin arasına bir tampon oluşturularak havanın yanıcı maddeye ulaşması engellenir.

3.Dağıtma: Yanabilen fakat daha yanmaya başlamamış yanıcı maddelerin çeşitli metotlarla yangından uzaklaştırılması.

Yangın Söndürme Maddeleri:

SU:

Soğutma işleminde genelde su kullanılır, akaryakıt yangınlarında kullanılmaz elektriği iletmesi nedeniyle yangınlarda dikkatli kullanılması gerekir.

KARBON DİOKSİT(CO2):

Akaryakıt yangınlarında kullanılır.Yanan maddenin üzerini kaplayan karbon dioksit gazı yanıcı maddeyi oksijensiz bırakarak yangının söndürülmesi olayıdır.Genellikle çelik tüplerde basınç altında sıvı halde tutulur.Bu gazla açık alanlarda ve hava akımının olduğu yerlerde yangının söndürülmesi oldukça zordur.

KÖPÜK:

Özellikle akaryakıt yangınlarında kullanılır.Sıvı yüzeyinin kaplayarak oksijenle yakıt arasındaki ilişkiyi keser.Köpük yanan yüzeyi tamamen kaplar.Bunun sonucu olarakta hava ile teması keser ve ayrıca soğutma özelliğinin bulunması nedeniyle de yangın söndürücü olarak kullanılır.

KURU KİMYASAL SÖNDÜRÜCÜLER:

Taşınabilir tüpler içindedir.Özellikle elektrik yangınlarında kullanılabilir.Yangın söndürmede kullanılan etkili maddelerden birisi de kuru kimyasal tozdur.Kimyasal tozların sınıfına göre A.B.C. sınıfı yangınlar etkin bir şekilde söndürülebilmektedir.Aşırı sıcaklıktan (tahta,kumaş,araba lastiği gibi maddelerde) oluşan yangınlar, sıvıların(benzin ve türevleri) tutuşmasından çıkan yangınları ve yanıcı gazların (havagazı, doğalgaz vb.) basınç altında oluşan yangınlarının söndürülmesinde kullanılmaktadır.

HALOJENLİ SÖNDÜRÜCÜLER:

Özellikle elektrikli sistemlerin yangınlarında kullanılır.

KUM:Daha çok orman yangınlarında kullanılır.Diğer yangınlarda da boğucu olarak kullanılabilir.

Yangını güvenliği açısından işyerlerinde alınacak en önemli tedbir, kurtarma tahliye ve ilk yardım ekiplerinin kurulmasıdır.Bu ekiplerin zaman zaman tatbikatlar yapması da gerekir.Ayrıca hidrofor tesisatı, springer tesisatı ve gerekli yangın söndürme ve müdahale alet ve maddelerinin bulundurulması gerekir.

İlginizi çekebilecek yazı:  Temel yangın yalıtım malzemeleri