Taipei 101

Tayvan’ın rekorlar kıran gökdelenidir. 1.3 milyar dolar bütçeyle üretildi. En uç kısmına kadar 509 metre yükseliğe sahiptir. İlham kaynağının bir kuş kafesi olduğu söyleniyor. Depreme dayanıklı bir binanın hem sağlam hemde esnek olaması gerekir. Taipei 101 deprem ve şiddetli rüzgarlar alan bir bölgede bulunuyor. Yapı bir çok açıdan bambu ağacına benziyor. Taipei 101’i depremlere karşı desteklemek için kolonlar her 8 katta bir çelik demetler tarafından desteklenmiştir. Bu bambu tarzı tasarım en güçlü depremlere bile dayanabilir. 2002 yılında bir deprem gerçeklemiş ve Taipei 101 bu sayede daha bitmeden doğanın testine tabi tutulmuştur.

Deprem sırasında şantiyede sabitlenmemiş her şey düşmüştür ve düşen vinçler 5 kişinin ölümüne sebep olmuştur ancak her şeye rağmen inşaat devam etmiştir ve bina ayakta kalmıştır. Tamamlanan dev kule 2 yıl sonra dünyanın en yüksek binası ünvanına sahip olmuştur. Fakat bunu koruyamamıştır. Gücün etki ettiği alanı genişletme fikri Taipei 101’in rüzgara dayanıklılık sırrı olarak göze çarpıyor.

Taipei 101’deki her kat betondan meydana gelmektedir. Bünyesinde 67 asansör bulunuyor bunlardan 34 tanesi çift katlıdır.

Asansörler 84. kata yalnızca 37 saniyede çıkabiliyor. Asansörlerin frenleri tasarlanırken spor arabalardan ilham alınmıştır. Ve seramik fren diskleri kullanılmıştır. Böylece seramik diskler daha az ısınacaktır ve daha çabuk ısı kaybedecek, yangın riski asansörler için azalacaktır.

Rüzgarlar sonucunda meydana gelebilecek salınımları engellemek için eylemsizlik kanunu uygulanmıştır. Bina dev bir çelik top ve 16 çelik kablo sayesinde binanın salınımına ters salınım yapıyor. Bu teknolojide ise arabaların emniyet kemerinden esinlenilmiştir. Taipei 101’i özel kılan en ilginç nokta eylemsizlik kuralının böylesi dahice ve büyük bir binada kullanılmasıdır. Son olarak bu dahi tasarıma sahip yapı modern dünyanın en görkemli inşaat ikonların biridir.

@volkanatabey

İlginizi çekebilecek yazı:  Golden Gate Köprüsü hakkında bilinmeyenler