Taipei 101

20.08.2018
Taipei

Taipei 101 çatı yüksekliği olan 448 m (anteni ile 508 m) ile Burj Dubai yapılmadan önce dünyanın en yüksek binası ünvanını elinde bulundurmaktaydı. Kat sayısı olan 101 rakamı binanın ismine de yansıtılmıştır. Yapıldığı yıllarda yöresel mimariye uygun dizayn edilmiş gökdelen içerisinde dünyanın en hızlı asansörlerine sahipti. Ayrıca, yapının içerisinde yüksek şiddetlerdeki rüzgarlar sonucu eğilmelere karşı ve içeride bulunan insanların rahatsız olmalarını engellemek amaçlı yapının ağırlık merkezinde bulunan, uçlarında 6 tondan fazla ağırlık taşıyan 8 hidrolik bulunmaktadır. Bu hidrolikler rüzgarın etkisini azaltacak şekilde ağırlığı ve dolayısıyla bütün yapıyı hareket ettirir.

Bu gökdelenin en büyük özelliği yöresel bir tasarıma sahip olması ve deprem topu ile yeni bir teknolojinin kullanılmasıdır. Deprem topu hem rüzgarlı havalarda hemde deprem anında salınımın tersine hareket yaparak binayı dengede tutmayı ve sallantının şiddetini azaltmayı amaçlıyor.

Taipei 101'in yapımı 2004 yılında tamamlanmıştır. Burç Halife ise 2009 yılında dünyanın en yüksek binası olma özelliğini kazanmıştır. Taipei 101 2018'in ilk çeyreği itibariyle Dünya'nın en yüksek yapıları arasında 5. sıradadır. Bu durum gösteriyor ki Taipei 101 hala yüksekliği ve tasarımıyla dünyanın ilgi odağında yer almaktadır.

90’lı yıllarda Çin, Dubai, Tayvan gibi ülkelerde inşa edilen gökdelenler ilginç formları ile dikkat çekmişlerdir. Malezya’nın Kuala Lumpur şehrinde 1992 yılında yapımına başlanan ve yapımı 6 yıl süren Petronas Towers en yüksek bina ünvanını 7 yıllığına elinde tutabilmiştir. 452 m yüksekliğindeki bina betonarme konstrüksiyonu ile de adından çokça söz ettirmiştir. Zira, o zamana kadar bir betonarme strüktür için imkansız gözü ile bakılan yükseklik Petronas Towers ile olanaklı hale gelmiştir. Taipei 101'de bu akımı devam ettirmiş diyebiliriz.


:

:

Lifli Beton

Betonun zayıf yönlerinden biri olan çekme vb. gerilmelerine karşı direnci ve ...

Yeşil Çatı

Yeşil çatılar, ilave ağırlığa dayanma gücü olan; su, su buharı ve kökler ...

Demiryolu Tren

Demiryolu köprüleri tasarım olarak karayolu köprülerine benzer temel parçal...

Sıvılaşma

Bir zemin kütlesinin statik kayma gerilmesinin, sıvılaşmış haldeki zeminin...

Nano Teknoloji

Nano ölçek kavramı boyutları 1-100 nm (1nm=10-9 m, yani metrenin mily...