SGK GSS prim borcunuz olabilir.

Sizlere yaklaşık 2 milyon öğrencinin derdini anlatmak istiyorum. Bildiğimiz üzere 25 yaş üstü Erkek vatandaşlar Türkiye’de babalarının sağlık güvencesinden yararlanamıyor. Hatta bir işte çalışmıyorlar ise GSS kapsamında sağlık sigortaları devlet tarafından ödeniyor. İşte sıkıntıda tam bu noktada başlıyor. Devlet sizin sağlık primlerinizi bir büyüklük yapıp ödüyor diye düşünmeyin çünkü borç olarak sizin karşınıza çıkarıyor. Bu yazıyı okuyan çoğu kişinin böyle bir borçtan haberi bile olmayabilir. Eğer haberiniz olmadığı için gelir testinizi yaptırmadıysanız ozamanda siz en yüksek gelirden sigortalı sayılıyorsunuz ve borcunuz aylık 121 tl ile 250 tl arasında değişiyor.

Çoğu öğrenci SGK bilgi sistemi olan E-SGM ye giriş yaptıklarında şok bir tabloyla karşılaştılar çünkü 2.900 tl 3.200 tl gibi öğrenci için çok büyük rakamlarda borçları gözüküyordu. Bu konuda Türk halkı çok büyük mağduriyet yaşamaktadır bunu dile getirmek istedim. Çalışmayan adamdan aylık 41 tl gibi bir rakam istemek onu çok zor durumlarda bırakıyor. Ayrıca öğrencilere ailelerinin geliri üzerinden aylık 121 tl bir borç çıkartılması çok kötü bir durumdur. Zira öğrenci dediğimiz kişiler günü harçlıklarıyla idare etmeye çalışan geliri olmayan ve bu borçları ödeyemeyecek kişilerdir. Ayrıca seçim öncesinde gözükmeyen borçlarımızın şuanda sistemden görülebildiğini belirtmek isterim. Konuyu böyle özetledikten sonra gelelim aklımıza takılan soruların cevaplarına, yazımın devamı okuyarak SGK ve GSS hakkında detay bilgilere ulaşabilirsiniz.

Gelir testi nerede yapılır?

Gelir testi il valiliklerinde veya ilçe kaymakamlıklarında yapılmaktadır.

Gelir testi neye göre yapılır?

Gelir testi ikamet adresiniz ailenizle aynı olduğu için babanızın gelirine göre yapılıyor. Babanızın maaşının hanedeki kişi sayısına bölünmesi babanıza ait ev ve araba gibi gayrimenkullerde göz önüne alınarak yapılıyor.

Gelir testinde gereken belgeler nelerdir?

Gelir testi için kaymakamlık yada valiliğe neresi size uygunsa oraya gittiğinizde size bir form verecekler ve orada gereken evraklar yazılı olacak ben size burdan anlatmak isterdim ancak gereken evraklar sizin özel durumuza nazaran hazırlanıyor.

Gelir testi yaptırdım geriye dönük borçları etkiler mi?

Etkileme ihtimali var gelir testinden sonra tekrar SGK ya giderek durumuzu anlatın ve bir dilekçe yazın.

Kız çocuklarına da SGK borç çıkarır mı?

Evet çıkabiliyor bu yüzden kontrol edip en kısa zamanda SGK ya uğramanızı tavsiye ederim. Ama kız çocukları için yaş sınırlaması olmaksızın düzeltmeler yapılıyor. Telaşlanmayın en kısa zamanda SGK ya uğrayın.

Çalıştığım aylara SGK borcu gözüküyor ne yapacağım?

SGK ya gidip kontrol edilmesi yönünde itiraz formu dolduruyorsunuz ve çalıştığınız aylara ait borcunuz siliniyor.

25 Yaşından küçüğüm SGK borcum çıkıyor ne yapmalıyım?

Öğrenci belgenizle SGK ya giderek borcunuzu sildirebilirsiniz.

SGK borç sorgulamasını nerden yapabilirim?

https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ Bu adrese girip provizyon borç sorgulaması yapabilirsiniz.

SGK borcum var ödemedim ne olur?

Borcunuzu ödemezseniz hiç bir sağlık hizmetinden faydalanamazsınız.

SGK borcumu ödemediğimde haciz gelir mi?

Şuan için öyle bir uygulama yok ancak Antalya’da e-haciz uygulaması pilot bölge olarak uygulanacak diye haberler çıkmıştı.

SGK borçları için af çıkma ihtimali var mı?

Borçlar için af çıkma konusu 01.01.2014 te gündeme geldi ancak maliye tarafından kabul edilmedi ve borçlar silinmedi.

SGK borçları af ile silinirse ödeyenler mağdur olur mu?

Bunun hakkında kesin bir bilgi yok ancak şöyle bir söylenti var ödeyenlerin primleri emekliliğe sayılır yada geri ödenir deniliyordu. Ancak zaten af gündemde değil.

İkametgah ailemden farklıysa borcum düşük çıkar mı?

Evet ikametgah adresiniz ailenizden farklı ise o haneye göre gelir testi yapılır ve borcunuz düşük çıkabilir.

Babamın üzerinden sigorta yapılmıyor ancak gelir testine gelince babamın geliri hesaplanıyor neden?

Bu sorunun cevabını kimse bilmiyor gereken açıklamayı devlet büyüklerimiz zaman içerisinde yaparlar diye umut ediyorum.

Öğrenci evine ikametgah aldırsam ve gelirimi buradan hesaplatsam yeşil reçete sahibi olup bu primin devlet tarafından ödenmesini sağlayabilir miyim?

Evet mümkündür ancak şöyle bir durum var gelir haneye düşen gelir olduğundan sizin kira gibi masraflarını bir yerden yardım olarak ödediğiniz düşünülüyor. Kira+Elektrik+Su+Telefonunuzdaki kontör+Yakıt bedeliniz+Aylık harcamalarınız= 350 tl altında çıkmak zorunda buda çok zor çünkü ortalama bir ev yakıt+kira=700 Elektrik+Su=100 telefon kontör=10 Aylık Harcama=200 olsa ve siz 3 kişi kalıyor olsanız 3 kişininde bir işte çalışmadığını düşünelim. yakıt+kira+elektrik+su bu bedel 3 e bölünecek ve size 270 lira düşecek buna 270+200+10 yani alık harcama ve telefon bedeli. toplamda 380 lira gibi bir gelir çıkıyor ve siz aylık 41 lira ödemek durumunda kalıyor ve yeşil reçete sahibi olamıyorsunuz. Ayrıca haneye bu 3 kişininde ikametgah aldırması için 3 ününde üzerine bir fatura olması lazım örneğin elektrik su veya telefon. Hanenizde çalışan biri kalıyorsa o size parasal destek sağlamasa bile onun geliri size bölüştürülüyor ve sizin gelirinizmiş gibi işlem yapılıyor. Buda büyük bir mantıksızlık eğer bir öğrenci çalışan bir arkadaşıyla eve çıkarsa ve çalışan arkadaşının maaşıda yüksekse vay öğrencinin haline pirim bedeli çok yüksek çıkar. Ev arkadaşının parasını birlikte harcamıyor olsalar bile bu mantıksızlık yapılmaktadır.

Evet aklınıza takılan soruların hepsini cevaplamaya çalıştım. Biliyorsunuz ki sistem ve yasalar sürekli değişmektedir. Bu yüzden sizlere en doğru bilgiyi SGK verecektir. Bu sayfadaki bilgiler sizleri bilgilendirmek amaçlı yaptırımı olmayan kaynaklardır. Herhangi bir bilgi yanlışlığından doğabilecek sorumluluğu kabul etmediğimi belirtmek isterim. Tüm sorumluluk site ziyaretçilerine aittir. Bilgilerdeki düzeltmeleri  info@volkanatabey.com.tr adresine mail olarak yazınız yada sitemizin iletişim bölümünden bize ulaşınız.

İlginizi Çekebilir:  Türkiye de Yapı Denetimin tarihi gelişimi

Bir Cevap Yazın

Required fields are marked *.