facebook twitter

Plastik Limit Deneyi

12.10.2018

Zeminin plastik kıvamda olduğu durumdaki en düşük su içeriğini belirlemek için yapılır. Plastik limit deneyi, likit limit deneyi ile bağlantılı olarak yürütülür.

Deneyde kullanılacak araçlar:

Elek ve Tavası: 0,425 mm (No.40) göz açıklıklı elek, Cam Plaka: Kalınlığı en az 9 mm, bir kenarının uzunluğu en az 450 mm olan, kare biçiminde, düz yüzeyli, Palet Bıcağı, Metal Çubuk: 3 mm çapında, yaklaşık olarak 100 mm uzunluğunda, Porselen Pota, Plastik Piset: Damıtık su dolu, Kap: Hava geçirmez, paslanmaz, Etüv: Sürekli olarak 105 ± 5 ºC sıcaklık sağlayabilen, Terazi: 0,001 g doğrulukla tartma yapabilen

Deneyin Yapılışı:

Likit limit deneyi için hazırlanmış olup 40 No’lu elekten geçen malzemeden yaklaşık 20 g numune alınır.

Numune homojen bir duruma gelene ve küçük bir top biçimini alabilecek kadar plastik olana kadar, cam plaka üzerinde, damıtık su ile iyice karıştırılıp yoğrulur.

Hazırlanan numune yaklaşık olarak iki eşit parçaya bölünür. Bunlara yeniden top biçimi verildikten sonra bir tanesine aşağıdaki işlemler uygulanır. Diğeri ise daha sonra denenmek üzere paslanmaz, hava geçirmez bir kap içerisine konur.

Küre halindeki numune, 3 mm çapında silindirik bir çubuk şeklini alana kadar cam plaka ile el ayası arasında yuvarlanır.

Numunenin çapı yaklaşık 3 mm olduğu anda çatlama ve kopma belirmemişse zemin tekrar topak haline yoğrulur ve yeniden yumrulanır.

Çap tam 3 mm’ye indiği anda, yuvarlanan zeminde çatlayıp dağılmalar görülene değin bu işlem sürdürülür. Çapın doğru olarak belirlenmesinde karşılaştırma ölçeği olarak bir metal çubuk kullanılır.

Numunenin dağılan parçaları toplanıp bir numune kabına konur ve su muhtevası ölçülür. Ölçüm için alınan numunenin yaş haldeki kütlesi en az 10 g olmalıdır.

Yukarıda verilen işlemler, başlangıçtaki numunenin ikinci yarısı için tekrarlanır. Böylece aynı zemin örneğine iki kere plastik limit deneyi uygulanmış olmaktadır.

En az iki kere tekrar edilerek uygulanan plastik limit deneyinden elde edilen su muhtevalarının ortalaması, zeminin plastik limiti (wp) olarak kabul edilir ve % olarak en yakın 0,1 hanesine yuvarlatılarak verilir. Numunenin deneyden önceki durumu, “doğal su muhtevası”, “açıkta kurutulmuş, “etüvde kurutulmuş” veya “kurutma metodu bilinmiyor” biçiminde belirtilmelidir. Zeminin plastisite indisi, likit limit kullanılarak aşağıdaki eşitlik ile bulunabilir.

Ip = wL – wp


:

:

Demiryolu köprüleri tasarım olarak karayolu köprülerine benz...

Bir zemin kütlesinin statik kayma gerilmesinin, sıvılaş...

Nano ölçek kavramı boyutları 1-100 nm (1nm=10...

Günümüzde, enerji ihtiyacı ve enerji kaynaklarının kullan...

Yüksek yapı elemanlarını Kolon, Perde, Kiriş, Döşe...