Bina deprem performansının belirlenmesi

27.11.2018
Bina Deprem Performansı Yazılımları

Son yıllarda dünya üzerinde meydana gelen depremler, depremlerin tekrarlanma süresi, şiddeti, büyüklüğü ve neden olduğu can ve mal kayıpları göz önüne alındığında depreme dayanıklı yapıların önemi ortaya çıkmaktadır. Geçmiş yıllarda yaşanan depremler, gelecekte de ülkemizde depremlerin olacağının habercisidir. Günümüzde depremlerin hangi büyüklükte, nerede ve ne zaman olacağının bilinmesi ve olabilecek depremlerin önlenebilmesi maalesef mümkün değildir.

Okumaya Devam


Sta4CAD Programı Nedir?

24.08.2018
Sta4Cad

Sta4Cad programı çok katı betonarme yapıların statik, deprem, rüzgar ve betonarme üç boyutlu analizini gerçekleştiren ve elde edilen sonuçlara göre proje çizimlerini yapan bir paket programdır. Program, hesaplama yöntemi olarak rijitlik matris kullanılmaktadır. Döşemeler yatay düzlemde sonsuz rijit kabul edilir. Bu sayede kat düzlemi ve eleman uçlarında olmak üzere dx, dy, qz deplasmanları bulunarak yapının denge denklemleri kurulmaktadır.

Okumaya Devam


AutoCad Komutları (1)

22.05.2018
Autocad

AutoCad kategorisi altında bundan sonra sizlerle komutlar ve kullanımları hakkında bilgi paylaşımında bulunacağım bu kategoriyi takip edip program üzerinde uygulamanız size programı kullanma yeteneği kazandırabilir. Ancak komutları buradan takip ettikten sonra mutlaka defalarca uygulama yapmalısınız. Her başlıkta 11 adet komut olacak bu yüzden başlıkları kategori altından takip ediniz. Autocad programını mutlaka öğrenin günümüzde mimari çizimlerin hemen hepsi bu programla yapılmaktadır.

Okumaya Devam


Lifli Beton

Betonun zayıf yönlerinden biri olan çekme vb. gerilmelerine karşı direnci ve ...

Yeşil Çatı

Yeşil çatılar, ilave ağırlığa dayanma gücü olan; su, su buharı ve kökler ...

Demiryolu Tren

Demiryolu köprüleri tasarım olarak karayolu köprülerine benzer temel parçal...

Sıvılaşma

Bir zemin kütlesinin statik kayma gerilmesinin, sıvılaşmış haldeki zeminin...

Nano Teknoloji

Nano ölçek kavramı boyutları 1-100 nm (1nm=10-9 m, yani metrenin mily...