24
Aug

Sta4CAD Programı Nedir?

Sta4Cad programı çok katı betonarme yapıların statik, deprem, rüzgar ve betonarme üç boyutlu analizini gerçekleştiren ve elde edilen sonuçlara göre proje çizimlerini yapan bir paket programdır. Program, hesaplama yöntemi olarak rijitlik matris kullanılmaktadır. Döşemeler yatay düzlemde sonsuz rijit kabul edilir. Bu sayede kat düzlemi ve eleman uçlarında olmak üzere dx, dy, qz deplasmanları bulunarak yapının denge denklemleri kurulmaktadır.

Okumaya Devam


22
May

AutoCad Komutları (1)

Autocad Komutları

AutoCad kategorisi altında bundan sonra sizlerle komutlar ve kullanımları hakkında bilgi paylaşımında bulunacağım bu kategoriyi takip edip program üzerinde uygulamanız size programı kullanma yeteneği kazandırabilir. Ancak komutları buradan takip ettikten sonra mutlaka defalarca uygulama yapmalısınız. Her başlıkta 11 adet komut olacak bu yüzden başlıkları kategori altından takip ediniz. Autocad programını mutlaka öğrenin günümüzde mimari çizimlerin hemen hepsi bu programla yapılmaktadır.

Okumaya Devam


22
May

AutoCad Komutları (2)

Autocad Komutları 2

Autocad komutları ilk yazımıza oldukça ilgi fazlaydı. Bu yüzden seriye 2. yazımızla devam ediyorum. Autocad hakkında daha fazlası için inşaat mühendisleri proğramları kategorisini mutlaka inceleyin. Bu kategori altında bir çok yazılıma ait bilgileri ilerleyen zamanda bulabileceksiniz. Başta Autocad olmak üzere 3ds max gibi üç boyutlu yazılımlar Sap2000 gibi statik analiz programlarıda yer alacaktır.

Okumaya Devam


Betondan beklenen en kritik etken, yapı kullanım am...

Betonun üretimi, taşınması ve yerleştirilmesi esnasındaki hom...

Viskozite, moleküller arasındaki sürtünmeden dolayı akışkan malz...

Merdivenler farklı yükseklikteki yapı bölümleri arasında kişilerin...

Dayanım kaybetmeden şekil değiştirebilme yeteneğine süneklik denir....