Dynamic Tower (Dönen Kule)

17.08.2018
Dönen Kule

Dynamic Tower Dubai yani Dönen Kule sadece bir yapı değildir. Bir çok yerde yapılması planan bir konsept yapının proje halidir. İlki Dubai’de inşaa edilmesi planlanan farklı konsepti ile dikkat çeken bu tip proje gökdelen inşaatına prefabrik üretim mantığı getirmeyi amaçlıyordu. Aynı zamanda da bütün katların binanın çekirdeği etrafında ayrı hızlarda ve ayrı yönlerde dönebileceğini ileri sürüyor. Böylece her daim formu değişen dinamik bir mimari ortaya çıkıyor. Bu aynı zamanda katlar için yaz kış değişen sıcaklıklara göre kullanıcının yönünü seçmesine de imkan vermektedir.

Okumaya Devam


Bahreyn Dünya Ticaret Merkezi

16.08.2018
Dünya Ticaret Merkezi

Rüzgar türbini kullanan binalara baktığımızda akla ilk gelen, rüzgar türbinlerini binada ilk kez kullanarak yeni başlayan bir akıma öncülük yapmış olan (Bahreyn Dünya Ticaret Merkezi) Bahrain World Trade Center’dır. Bu bina, Bahrain’in ana iş merkezi üstü olan ve Arap körfezine bakan Manama’da , var olan bir otel ve alışveriş merkezinin yenileme projesini kapsayan master projesinin odak noktasında yer alır. Bu iki 50’şer katlı yelken şeklindeki ofis kuleleri, 240 m’şer yüksekliğe ulaşır ve aralarında her biri 29 m çapında ki 3 adet yatay eksenli rüzgar türbinini barındırır. Alt kısmında yeni bir alışveriş merkezi, restoran, iş merkezi ve araç parkı bulunur.

Okumaya Devam


Guangzhou Pearl River Tower

15.08.2018
River Tower

Yeşil enerji tüketmeyi amaçlayan dikkat çekici projelerden biri hiç kuşkusuz “Skidmore Ovening & Merril” (SOM) mimarlık ofisi tarafından tasarlanan, Çin’in Guangzhou şehrindeki “Pearl River Tower” dır. Proje 10,635 m² arsa alanı üzerine 214,100 m² olarak inşa edilmiştir ve ofis binası olarak hizmet vermektedir. Bina 71 kattan oluşur ve 309,60 m yüksekliğe ulaşmaktadır. Proje birçok alanda ödül almıştır. Zira tasarım ekibi yapının bütün enerjisini kendisinin karşılayabileceğini savunmaktadır.

Okumaya Devam


Lifli Beton

Betonun zayıf yönlerinden biri olan çekme vb. gerilmelerine karşı direnci ve ...

Yeşil Çatı

Yeşil çatılar, ilave ağırlığa dayanma gücü olan; su, su buharı ve kökler ...

Demiryolu Tren

Demiryolu köprüleri tasarım olarak karayolu köprülerine benzer temel parçal...

Sıvılaşma

Bir zemin kütlesinin statik kayma gerilmesinin, sıvılaşmış haldeki zeminin...

Nano Teknoloji

Nano ölçek kavramı boyutları 1-100 nm (1nm=10-9 m, yani metrenin mily...