20
Aug

Taipei 101

Taipei 101 çatı yüksekliği olan 448 m (anteni ile 508 m) ile Burj Dubai yapılmadan önce dünyanın en yüksek binası ünvanını elinde bulundurmaktaydı. Kat sayısı olan 101 rakamı binanın ismine de yansıtılmıştır. Yapıldığı yıllarda yöresel mimariye uygun dizayn edilmiş gökdelen içerisinde dünyanın en hızlı asansörlerine sahipti. Ayrıca, yapının içerisinde yüksek şiddetlerdeki rüzgarlar sonucu eğilmelere karşı ve içeride bulunan insanların rahatsız olmalarını engellemek amaçlı yapının ağırlık merkezinde bulunan, uçlarında 6 tondan fazla ağırlık taşıyan 8 hidrolik bulunmaktadır. Bu hidrolikler rüzgarın etkisini azaltacak şekilde ağırlığı ve dolayısıyla bütün yapıyı hareket ettirir.

Okumaya Devam


18
Aug

Yüksek binaların sosyal çevreye etkileri

Endüstri devriminin ardından kent dokusunda iş ve yaşam alanları birbirinden ayrı konumlanmaya başlamıştır ve bu ayrışma kentin sosyal yapısını çeşitli biçimlerde etkilemiştir.

Yüksek yapıların çevrelerine yaptıkları etkinin dengelenmesi yapısal, iklimsel, davranışsal, kültürel ve kaynak düzenleyici davranışlarıyla mümkündür. Bu temel işlevler olmadan yüksek binanın çevresiyle doğru ilişkiler kurmasından söz edilemez. Yüksek binaların fiziksel ve sosyal çevreyi etkileyen bu özelliklerinin olumlu sonuç vermesi yerleşim kararlarının planlı ve bilinçli bir şekilde alınması ile doğru orantılıdır.

Yapılan araştırmalar, yüksek binaların yoğun yerleşme alanlarında alan kazandırması, yeşil alanların korunması ve toplumun birçok ihtiyacına karşılık vermesinin yanında birtakım sosyal ve psikolojik sorunları da beraberinde getirdiğini ortaya koymuştur.

Okumaya Devam


17
Aug

Dynamic Tower (Dönen Kule)

Dynamic Tower Dubai yani Dönen Kule sadece bir yapı değildir. Bir çok yerde yapılması planan bir konsept yapının proje halidir. İlki Dubai’de inşaa edilmesi planlanan farklı konsepti ile dikkat çeken bu tip proje gökdelen inşaatına prefabrik üretim mantığı getirmeyi amaçlıyordu. Aynı zamanda da bütün katların binanın çekirdeği etrafında ayrı hızlarda ve ayrı yönlerde dönebileceğini ileri sürüyor. Böylece her daim formu değişen dinamik bir mimari ortaya çıkıyor. Bu aynı zamanda katlar için yaz kış değişen sıcaklıklara göre kullanıcının yönünü seçmesine de imkan vermektedir.

Okumaya Devam


Betondan beklenen en kritik etken, yapı kullanım am...

Betonun üretimi, taşınması ve yerleştirilmesi esnasındaki hom...

Viskozite, moleküller arasındaki sürtünmeden dolayı akışkan malz...

Merdivenler farklı yükseklikteki yapı bölümleri arasında kişilerin...

Dayanım kaybetmeden şekil değiştirebilme yeteneğine süneklik denir....