Taipei 101

20.08.2018

Taipei 101 çatı yüksekliği olan 448 m (anteni ile 508 m) ile Burj Dubai yapılmadan önce dünyanın en yüksek binası ünvanını elinde bulundurmaktaydı. Kat sayısı olan 101 rakamı binanın ismine de yansıtılmıştır. Yapıldığı yıllarda yöresel mimariye uygun dizayn edilmiş gökdelen içerisinde dünyanın en hızlı asansörlerine sahipti. Ayrıca, yapının içerisinde yüksek şiddetlerdeki rüzgarlar sonucu eğilmelere karşı ve içeride bulunan insanların rahatsız olmalarını engellemek amaçlı yapının ağırlık merkezinde bulunan, uçlarında 6 tondan fazla ağırlık taşıyan 8 hidrolik bulunmaktadır. Bu hidrolikler rüzgarın etkisini azaltacak şekilde ağırlığı ve dolayısıyla bütün yapıyı hareket ettirir.

Okumaya Devam


Yüksek binaların sosyal çevreye etkileri

18.08.2018

Endüstri devriminin ardından kent dokusunda iş ve yaşam alanları birbirinden ayrı konumlanmaya başlamıştır ve bu ayrışma kentin sosyal yapısını çeşitli biçimlerde etkilemiştir.

Yüksek yapıların çevrelerine yaptıkları etkinin dengelenmesi yapısal, iklimsel, davranışsal, kültürel ve kaynak düzenleyici davranışlarıyla mümkündür. Bu temel işlevler olmadan yüksek binanın çevresiyle doğru ilişkiler kurmasından söz edilemez. Yüksek binaların fiziksel ve sosyal çevreyi etkileyen bu özelliklerinin olumlu sonuç vermesi yerleşim kararlarının planlı ve bilinçli bir şekilde alınması ile doğru orantılıdır.

Yapılan araştırmalar, yüksek binaların yoğun yerleşme alanlarında alan kazandırması, yeşil alanların korunması ve toplumun birçok ihtiyacına karşılık vermesinin yanında birtakım sosyal ve psikolojik sorunları da beraberinde getirdiğini ortaya koymuştur.

Okumaya Devam


Dynamic Tower (Dönen Kule)

17.08.2018

Dynamic Tower Dubai yani Dönen Kule sadece bir yapı değildir. Bir çok yerde yapılması planan bir konsept yapının proje halidir. İlki Dubai’de inşaa edilmesi planlanan farklı konsepti ile dikkat çeken bu tip proje gökdelen inşaatına prefabrik üretim mantığı getirmeyi amaçlıyordu. Aynı zamanda da bütün katların binanın çekirdeği etrafında ayrı hızlarda ve ayrı yönlerde dönebileceğini ileri sürüyor. Böylece her daim formu değişen dinamik bir mimari ortaya çıkıyor. Bu aynı zamanda katlar için yaz kış değişen sıcaklıklara göre kullanıcının yönünü seçmesine de imkan vermektedir.

Okumaya Devam


Demiryolu köprüleri tasarım olarak karayolu köprülerine benz...

Bir zemin kütlesinin statik kayma gerilmesinin, sıvılaş...

Nano ölçek kavramı boyutları 1-100 nm (1nm=10...

Günümüzde, enerji ihtiyacı ve enerji kaynaklarının kullan...

Yüksek yapı elemanlarını Kolon, Perde, Kiriş, Döşe...