Lifli ve Püskürtme Beton

17.08.2018
Püskürtme Beton

Beton türlerine yer verdiğim yazı dizinin bu bölümünde lifli beton ve Püskürtme beton türlerini inceleyeceğiz. İlk olarak Lifli betonla başlamak istiyorum. Geleneksel betondaki tokluğun, darbe yüklerine karşı direncin, eğilme dayanımının ve diğer mekanik özelliklerin iyileştirilmesi için yapılan çalışmalarda yöntemlerden biri olarak lifli betonlar bulunmuştur. Çimento, agrega ve süreksiz olarak dağılmış liflerin su ile karıştırılmasıyla meydana gelen beton olarak tanımlanan lifli betonda yaygın olarak çelik, polipropilen ve alkali dirençli camlar gibi lifler kullanılmaktadır.

Lifli betonun içindeki bu farklı malzemeleri narinlik oranları, geometrik yapıları ve liflerin çekme gerilmesi tanımlamaktadır. Bu beton türünde genellikle narinlik oranı 50 ile 100 arasında değişen lifler kullanılmaktadır. Bu oranın artması karışımda topaklanmalar meydana getirmektedir. Ayrıca kullanılan kalıp tipi ve sıkıştırma şekli çeşitli sorunlar yaratabilmektedir.

Beton içerisinde homojen olarak dağılması gereken lifler, betonda oluşan çatlakları önlenmekte ve betonun daha dayanıklı hale gelmesini sağlamaktadır. Bu özellikler betonun çekme, eğilme ve darbeye karşı dayanımını arttırmaktadır. Bu nedenle betonarme kazık, yol, hava alanları, su boruları, büyük fabrika inşaatlarının döşeme betonlarında ve prefabrike yapı elemanlarında lifli betonların tercih edilmesi yararlı olmaktadır.

Şimdide diğer türe geçelim Püskürtme beton;

Basınca dayanıklı lastik veya özel imal edilmiş saç borularla kullanım yerine iletilen ve önceden hazırlanmış yüzeye basınç altında püskürtülerek yerleştirilip, bu basınç etkisiyle de sıkılanan beton türüne püskürtme beton denilmektedir. Bu beton çeşidinin uygulanmasında iki yöntem kullanılmaktadır. Bunlardan ilki olan kuru yöntemde, çimento ve agregadan oluşan kuru karışımın hava basıncıyla püskürtme tabancasından çıktığı son anda su ve katkı maddeleriyle karışmaktadır. Yaş yöntemde ise beton karışımı tüm malzemeleriyle hazırlanarak basınçla püskürtülmektedir.

Püskürtme betonun özelliklerini geleneksel betonda olduğu gibi kullanılan katkı ve çimentoların tipleri, su/çimento oranı ve karışımda kullanılan agrega kalitesi, boyutu ve tipi etkilemektedir. Bu beton türü her tip inşaat malzemesi ve kalıp yüzeylerine uygulanabilmektedir. Ayrıca engellerin çevresine kolayca yerleşebildiğinden kavisli, kubbeli veya serbest şekilli elemanlarda uygulanabilmesinde ve düşük su/çimento oranı ile yapıların onarımı ve güçlendirilmesinde ideal olmaktadır.


:

:

Lifli Beton

Betonun zayıf yönlerinden biri olan çekme vb. gerilmelerine karşı direnci ve ...

Yeşil Çatı

Yeşil çatılar, ilave ağırlığa dayanma gücü olan; su, su buharı ve kökler ...

Demiryolu Tren

Demiryolu köprüleri tasarım olarak karayolu köprülerine benzer temel parçal...

Sıvılaşma

Bir zemin kütlesinin statik kayma gerilmesinin, sıvılaşmış haldeki zeminin...

Nano Teknoloji

Nano ölçek kavramı boyutları 1-100 nm (1nm=10-9 m, yani metrenin mily...