İnşaat Mühendisliği Şantiye Staj Defteri

Yaz günlerinin sonunda ders kayıtlarının başındaki bu zamanlar artık şantiye staj defterlerinin tamamlanmasının gerektiği günlerdir. Son günlerde yazılmaya çalışılan defterler öğrenci arkadaşlarımıza sıkıntı ve stres oluşturmakta, bende bunu düşünerek sizlere bu staj defterini sunmayı düşündüm. Şuanda işlerim dolayısıyla teknik yazılarıma bir süre ara vermiş bulunmaktayım.

şantiye staj

Staj defterinin 1. gününden bir kısım:

Bugün metilen mavisi deneyi yapıldı. Bu deney ile malzemenin killiliği kontrol edilir. İlk olarak karıştırma kabına 200gr 10 numaralı eleğin altında kalan malzeme ile 500ml saf su ilave edilerek, mixer yardımı ile 5 dakika karıştırıldı. Karıştırma işlemi tamamlandıktan sonra 5ml metilen mavisi karışıma eklenerek 1 dakika daha karıştırıldı ve bu 1 dakikanın sonunda cam çubuk yardımı ile karışımdan numune alınarak süzgeç kâğıdının üzerine 2 damla damlatıldı.

Süzgeç kâğıdına alınan numunenin etrafında yeşil hale oluşup oluşmadığına bakıldı. Bu işlem hale oluşuncaya kadar her dakikada 5ml metilen mavisi eklenip karıştırılarak devan etti. Hale oluşumu ardından ise aynı işlen metilen mavisi eklenmeden 5 dakika, 1er dakikalık numunelerin alınması şeklinde devam etti. Metilen mavisinin 30ml’ye kadar eklenmesi temiz yani kilsiz olarak nitelendirilir. Bugün ayrıca elek analizi de yapıldı.

Elek analizi zemin tane büyüklüklerini ve toplam kütle içerisindeki ağırlıkça miktarlarını yüzde cinsinden hesaplayıp tane büyüklüğü dağılımının ve çakıl, kum, silt ve kil yüzdelerinin belirlenmesi amacıyla yapılır. Her gün şirketin sahip olduğu taş ocaklarından malzeme geliyordu ve bu malzemelerin elek analizleri yapılıyordu.

Bugünkü malzeme Çalıseki şantiyesinden alındı. Gelen malzeme önce bölgeç yardımı ile uniform bir şekilde ayrıldı. Ayrılan malzeme yıkandı ve etüve kurumaya bırakıldı. Etüvde kurutulan malzeme elek makinesine yerleştirildi ve makine 5 dakika süre ile çalıştırıldı. 5 dakikanın ardından elekler bir kerede el yardımı ile elenerek her gradasyondaki malzeme ayrı ayrı kaplara yerleştirildi. Ardından tartımlar yapıldı ve değerler kaydedildi. Bu değerler sayesinde gradasyonlar belirlendi.

Şantiye staj defteri daha önce internette paylaşılmamış bir çalışmadır. 2011 yılında yapılmış bir şantiye stajına aittir.

Lafı uzatmadan defterin indirme linkini paylaşıyorum. Kolay gelsin arkadaşlar başarılar. Aşağıdaki staj defteri yazısına tıklayarak defteri indirebilirsiniz. Defteri görüntülemek için office yazılımınızın bilgisayarınızda yüklü olması gerekir.

@volkanatabey

İlginizi çekebilecek yazı:  İnşaat Yapım Ruhsatı Alınması