Gökdelenler sıcaklık artışına sebep olur mu?

Artan sıcaklıklar yeni bir tartışma konusunu gündeme getirdi. Uzmanlar bu konudaki yorumlarında 3-4 derece hissedilen sıcaklıktaki artışın şehirlerdeki gökdelenler tarafından meydana geldiğini belirtmektedirler. Açıklamalar şu şekildedir: Gökdelenler şehirlere gelen rüzgarları kesmekte ayrıca dış cam kaplamalarıyla güneş ışınlarını şehir merkezlerine yansıtmaktadır. Her tarafın beton olması gökdelenler ve yollardan dolayı yeşilin yok olması kentlerde ısı adası oluşmasına sebep olur.

Yeşil alanlarda bu sebepten sıcaklığın 3 derece daha düşük olduğunu ve bu yüzden serin olduğunu hissederiz.

Şehirlerdeki betonlaşma sadece sıcaklık artışı değil beraberinde birçok felaketi de getiriyor. Yeraltı su kaynaklarını da olumsuz etkileniyor. Toprağın su geçirimliliği azalıyor ve su kaynaklarının yatağı değişiyor sonuç olarak şehirlerin su sorunu ortaya çıkıyor.

Diğer bir kötü sonuç ise hava kirliliğinin ortaya çıkması son olarak ise komşu kavramının sona ermesidir. Artık bu sorunlar için yapılacak klasik bir çözümde kalmadı, ağaç dikebileceğimiz bir alan yok olan alanlarında inşaatlar yüzünden toprak yapısı bozulmuş durumdadır. Mega yapılarımız doğaya karşı koyabilmek üzerine inşa ediliyor. Asılında mega projelerle doğaya karşı savaşımızı kazandığımızda, kaybediyoruz. Çevreye karşı duyarlı olmalı projelerimizi bu şekilde yapılandırmalıyız. Binalar arasında daha çok yeşil alan bırakmamız sağlıklı bir yaşam açısından son derece önemlidir.

İlginizi çekebilecek yazı:  Taze Betonun işlenebilme özelliği