Fore Kazık

19.05.2018
Fore Kazık

Fore kazık yapımına başlanmadan önce yapılacak yer, uygulamaya hazır hale getirildi. Öncelikle iş makinelerinin girebileceği yollar açıldı, ardından rahat hareket edilebilmesi için iri taneli agregalardan yerlere serildi. Bu işlemlerin ardından topograflar gelerek fore kazıkların nerelerde olması gerektiğini gösteren işaretleri yerleştirdiler.

Foraj işleminin kısaca yapım aşamaları;

• Zeminin istenilen kota kadar istenilen çapta açılması.

• Demir donatının kuyuya indirilmesi.

• Beton dökmek için tiremie borusunun indirilmesi.

• Beton dökümü.

• Tiremie borusunun ve varsa kılıf borusunun(keson) çekilmesi.

Fore Kazık Aşamaları

Zeminin istenilen kota kadar istenilen çapta açılması: Projemizde belirtilen kazık çapı 120cm, boyu ise 30m idi. Bu bilgiler doğrultusunda foraj kuyuları açılmaya başlanacaktı. Ancak yer altı su seviyesi 7m olduğundan, kuyuya 10m uzunluğundaki keson boru yerleştirildi. Keson borunun amacı, delgi ucu ile zemin delinirken zeminde göçme olmasını engellemektir.

Demir donatının kuyuya indirilmesi: projeye uygun olarak hazırlanan donatılar sırasıyla makine tarafından alınarak kuyuya indirilmeye başlandı. Donatı boyları 12m idi. Projemize göre 30m lik olan fore kazık kuyularımız için 3 adet 12m lik silindir şeklinde donatı kullanıldı. Bu 3 donatı demeti birbirlerine bağlanırken ikişer metre bindirme boyu uygulandı.

Tiremie borusunun indirilmesi ve beton dökümü: Tiremie borusunun kullanım amacı yeraltındaki suların betonla karışmadan, betonun suyun altına inerek suyu yüzeye çıkarması ve mukavemetini koruması içindir. Ayrıca foraj kuru bile olsa betonun aniden düşüp agregaların ayrışması önlenir. Tiremie boruları ard arda eklendikten sonra, tiremie borularının en üstüne de huni şeklindeki beton alma aparatı eklenir. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra tiremienin içinden beton dökülerek imalat tamamlanır.

Tiremie borusunun ve varsa kılıf borusunun çekilmesi: beton dökümünün ardından tiremie borusu ve keson borusu çekilir. Boruların hızlı çekilmesi önemlidir, eğer beton prizi alırsa boru zeminde kalır ve maddi zarara gireriz. Ayrıca temeldeki fore kazık işlemi bittikten sonra azda olsa su ile karışmış ve kirli beton diye tabir edilen beton belirli bir kota kadar kırıcılarla kırılmaktadır. (10-25cm arası)

Bazı durumlarda beklenmedik şeylerle karşılaşabilirsiniz. Örneği bu şantiyede gece yağan yağmur fore kazık çukurlarını ve sahayı tamamen doldurmuştu. Bu anda şantiye şefinin çok acil karar vermesi gerekir. Ayrıca soğuk kanlı olması mutlak bir karar vermesi iş gücü zararının önüne geçmesi önemlidir. Mühendislikte zaten böyle sorunlarla mücadele ederken zekamızı kullanmakla ortaya çıkar. Yağmur sularıyla ilgili bu sorunda ise öncelikle hemen bir pompa istendi fakat pompa gelene kadar da boş durulmadı. Hemen yakınlardaki bir su kanalı ile şantiyemizde oluşan gölet birleştirildi. Gün boyu fore kazık işi görülmese de, olağan üstü bir anda nasıl davranılması gerektiği biliniyordu.


:

:

Lifli Beton

Betonun zayıf yönlerinden biri olan çekme vb. gerilmelerine karşı direnci ve ...

Yeşil Çatı

Yeşil çatılar, ilave ağırlığa dayanma gücü olan; su, su buharı ve kökler ...

Demiryolu Tren

Demiryolu köprüleri tasarım olarak karayolu köprülerine benzer temel parçal...

Sıvılaşma

Bir zemin kütlesinin statik kayma gerilmesinin, sıvılaşmış haldeki zeminin...

Nano Teknoloji

Nano ölçek kavramı boyutları 1-100 nm (1nm=10-9 m, yani metrenin mily...