facebook twitter

Dubai Creek Tower

12.08.2018

Yüksek gökdelenleriyle tanınan Dubai 2020 yılında yeni bir rekora imza atacak. Şuan için net yükseklik bilgisi verilmiyor. Çünkü yapımına kadar potansiyel rakiplerinin onu aşmasından endişe ediliyor. 2016 yılında yapımına başlandığında yüksekliğinin 930 metre civarında olacağı tahmin ediliyordu. Fakat sergilenen maketten yapılan tahminlerde 1300 metre olacağı yönünde fikirler sunuldu. Şuan için yapımı devam eden kuleler arasında en yükseğe ulaşma rekabeti devam etse de Dubai Creek Tower en güçlü aday diyebilirim.

Genel anlamda bu tip yapıların amacı şehrin simgesi olmaktır. Yapımı devam eden bu kule, Burj Khalifa isimli mega yapıya ise 8 km uzaklıkta yer almakta. Aslında Dubai Creek Tower bu bölgede yapımı devam eden geniş bir körfez projesinin sadece bir parçası ancak bu parçaların en önemlisi diyebiliriz. 6 kilometrekarelik bu alanda bir çok iş merkezi ve liman yer alacak. Ras Al Khor Ulusal Doğal Hayatı Koruma Alanı ise bu bölgeye yakınlığıyla biliniyor.

Mega yapı üzerinde doğal ortamı izlemek için gözlem noktaları, konutlar, ofisler ve restoranlar yer alacak. Konut olarak kullanılacak bölüm sadece 20 kattan oluşuyor. En üst noktasına uzun bir verici yerleştirilecek ve bu noktadan yayın yapılacak.

Projenin mimarı dünyaca ünlü bir isim, aynı zamanda inşaat mühendisi ve heykeltıraş olan İspanyol Santiago Calatrava Valls. Mimarın çok önemli projelerde yer aldığını söyleyebilirim. 2014 yılında New York'taki Dünya Ticaret Merkezi Ulaşım projesini ve Atina Olimpiyat Sporları Merkezi'ni yeniledi.

Genel tasarımı itibariyle bu yapı çöl bölgelerinde de bulunabilen zambak bitkisinden esinlenilerek tasarlanmış. Zambak yapraklarından esinlenen mimar ve mühendis binanın etrafına çok sağlam üretilen kablolar dizayn etmiştir. Bu kablolar ankraj sistemleriyle zemine ve binaya sabitlenerek daha yüksek katlı bina üretimini mümkün kılmışlar. Gökdelenin alt katlarından ince gelen tasarım üst katlarda tomurcuk gibi geniş bir forma ulaşmaktadır. Bu tomurcuk bölgesinde 10 adet gözlem güvertesi yer alacak. Gözlem güverteleri, Babil'in eski Asma Bahçeleri'nden esinlenen bahçeler gibi dekore edilecek. Kapalı güverteler dışında, güvertenin kenarına yerleştirilmiş balkonları andıran çok daha küçük döner platformlar yer alıyor. Bu dönen platformlar, daha etkileyici manzaraların tadını çıkarmak için ziyaretçileri bina dışına davet edecek.

Bu gibi yapılar için en önemli kuralların başında rüzgar testleri gelir. 2016 yılında tomurcuk tasarımı ve yüksekliğin belirlenmesi için rüzgar testleri yapıldı.

Kulenin temeli için yaklaşık 170.000 metreküp toprak kazıldı. Ardından 75 metre derinlikte 145 adet fore kazık atılarak temeli oluşturmak için 210 bin tonluk beton dökülmüştür. Bu denli bir yapının sağlam ve mühendislik gerektiren bir iş olduğunu tahmin edebiliyoruz.

Kulenin inşasının 1 milyar ABD Dolarına eşit olan 3.67 milyar AED'ye mal olacağı tahmin ediliyor.

Dubai Creek Tower, 2020 yılına yetiştirilmeye çalışılıyor. Çünkü bu tarihte dünyanın en büyük kültür olimpiyatı olan Expo 2020 Dubai de yapılacak. Kule bu tarihe kadar kullanıma açılıp ziyaretçilere sergilenmek isteniyor. Dubai Creek Tower'ın çoğunlukla ince çekirdek yapıdan oluşması, inşaatın ilerleyişinin, Cidde Kulesi gibi sıradan bir gökdelenden daha hızlı olacağı anlamına geliyor. Kuzey Dakota'daki yapımı gerçekleşen 629 metrelik KVLY TV Direklerinin tamamlanması sadece 30 gün sürdü. Bu denli hızlı ilerleyen bir yapının inşatının 2020'ye kolaylıkla yetişebileceğini söyleyebilirim.


:

:

Demiryolu köprüleri tasarım olarak karayolu köprülerine benz...

Bir zemin kütlesinin statik kayma gerilmesinin, sıvılaş...

Nano ölçek kavramı boyutları 1-100 nm (1nm=10...

Günümüzde, enerji ihtiyacı ve enerji kaynaklarının kullan...

Yüksek yapı elemanlarını Kolon, Perde, Kiriş, Döşe...