28
Aug

İnşaat mühendisliği mesleki gelişim

İnsan, yaşadığı doğayı anlayabilmek ve ona adapte olabilmek için varlığının başlangıcından bu yana mücadele içinde olmuştur. Bu mücadele, yaşadığı doğanın çevrimi içinde yer alan her türlü değişkenin etkileri ile bezenmiş durumdadır. Bu etkilerin insan hayatının varlığını ve sürdürülebilirliğini etkilemesi bakımından çoğu zaman bertaraf edilmesi gerekmiştir. Kimi zaman ise bu etkiler anlamlandırabilmek, etkilerin hangi mekanizmalar eşliğinde oluştuğunu yıllara sair gözlemlerle tespit etmek gerekmiştir. İşte bu mekanizmaları anlamak, oluşan tüm etkiler için bir senaryo oluşturmak ve benzer şartlarda ne gibi etkilerin ortaya çıkabileceğini kestirebilecek işi büyük oranda bugün mühendislik adını verdiğimiz disiplinlerin üzerine yüklenmiştir.

Okumaya Devam


26
Aug

İnşaat Mühendisliği Yüksek Lisans nasıl yapılır?

Yüksek lisans yapmak için öncelikle Ales puanına ihtiyacınız olacak. Üniversiteler ilgili tarihlerde, şu bölümden şu kadar öğrenci alınacaktır şeklinde ilan açarlar. Başvurunuzu yapmadan önce şartları incelemeniz gerekiyor. Genelde şartlarda Ales, Yds ve Diploma ortalaması yer alır. Bu şartları yerine getiren öğrenciler mülakata çağırılır. Mülakatta alınan puan genel puanınıza etki eder. Belirli yüzdeler var Ales %30 Yds %10 Diploma Ortalaması %20 Mülakat %40 gibi ayrılır. Bu yüzdeler her okulda değişir ve bazı okullar YDS puanını zorunlu isterken bazıları istemeyebilir.

Yüzdeler alınır ve toplamıyla belirli bir sıra oluşturulur. İhtiyaca göre en yüksek puana ulaşan öğrencilerden başlanır ve en düşüğe doğru sıralanır. Yedek ve asil liste oluşturulur. Yüksek lisans alımları için ilan tarihleri her üniversitede farklıdır. Ayrıca her okulun fen bilimleri enstitüsü kendi bünyesinde İnşaat Mühendisliği Yüksek Lisans için ilan açar. Çünkü İnşaat mühendisliği Fen bilimlerine bağlıdır. Artık yüksek lisans eğitimi alacağınızdan dolayı fakülte olayı ortadan kalkar ve enstitüye bağlı olursunuz.

Okumaya Devam


25
Aug

İnşaat Mühendisliği Staj Defteri

Staj defteri yazımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta günlük olarak yapılan işlerin not edilmesidir. İkinci aşama ise çekilen fotoğrafların muhafaza edilmesi diyebiliriz. Defter yazılırken mutlaka şantiye şefinin görüşlerinin alınması gerekir. Ayrıca faydalı olabilecek pratik bilgilerin bir çoğu inşaat ustalarından edinilmektedir. Öncelikli olarak staj yapılacak saha ortamının tanınması ve buradaki kişilerin görevleri ile isimlerinin öğrenilmesi gerekir.

Çalışanlarla iletişim hususu kilit nokta diyebiliriz. Nerede ne kadar konuşup nasıl bilgi edineceğinizi bilmelisiniz. Bu konuda şantiye şefinden tavsiye alabilirsiniz. Çünkü ortamı en iyi tanıyan kişi o şantiyenin şefidir. Ne çok samimi ne de çok egolu olmayıp sınırlarınızı belirleyerek iletişim konusunda tartıyı iyi ayarlamalısınız. Geleceğin yönetici adayı olduğunuzu da unutmayın. İletişimi zayıf stajyer bir şey öğrenemeden yaz dönemini boşa geçirir ve deftere yazacak konularda sıkıntı çeker.

Okumaya Devam


Betondan beklenen en kritik etken, yapı kullanım am...

Betonun üretimi, taşınması ve yerleştirilmesi esnasındaki hom...

Viskozite, moleküller arasındaki sürtünmeden dolayı akışkan malz...

Merdivenler farklı yükseklikteki yapı bölümleri arasında kişilerin...

Dayanım kaybetmeden şekil değiştirebilme yeteneğine süneklik denir....