Çimentonun inceliğinin bulunması

Çimentonun inceliğinin bulunması deneyi uygulama işlemler için gerekli araç gereçlerin önceden hazır bulundurulması tavsiye edilmektedir.

DENEYİN AMACI

İncelik değeri dayanım sınıfı gibi değerler hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlar.

DENEYDE KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER

-Blaine cihazı  ve aparatları   – kumpas     – çimento    -terazi

Çimentonun inceliğinin bulunması uygulama işlemi;

Çimentonun inceliğinin

DENEYİN YAPILIŞI

Cihazın çalışma prensibi aparatın içine konulan ince taneli malzemenin içine vakumlanan havayı gönderir. Bunun sonucunda 1cm3 malzemenin yüzey alanını bize verir ki bu da malzemenin inceliği demektir.  Cihazımızın çimento konulacak kısmının hacmi bellidir. Çimentonun özgül ağırlığıda belli olduğu için bu kısama konulacak çimentonun kütlesi bulunabilir.

Çimentonun porozitesi 0.5 olduğu için bulunan kütle değerinin yarısı kadar aparatın içine çimento konulur. Daha sonra cihaza gerekli değerler girilir.Bu işlemden sonra cihazın içine hava vakumlanır bu vakumlama  cihazın içinde bulunan 3 adet çubukla belirlenir. En alttaki çubuğa kadar hava çekilir ve beklenir cihaz otomatik olduğu için sıvı 2. çubuğa geldiğinde vakumlanan havayı çimento tanecikleri arasına gönderir.

Ta ki en üstteki çubuğa gelene kadar sıvı bu seviyeye geldiğinde deney sonlanır. Sonuç düğmesine basarak çimentonun 1 cm3  ‘deki yüzey alanı yani inceliği görülebilir.(En doğru sonucu bulabilmek için çimentonun en az 3 farklı bölgesinden alınan numune üzerinde bu deney yapılır ve ortalama değeri alınır.)

İlginizi çekebilecek yazı:  Çimentonun genleşme miktarının belirlenmesi

@volkanatabey