Afyon Kocatepe Üniversitesi Suda Batmayan Beton

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde  Tübitak destekli olarak gerçekleştirdiğimiz projemiz Mermer atıklardan köpük beton blok üretimi başarıyla tamamlandı. Proje boyunca çalışmalarımı proje asistanı olarak sürdürmekten büyük keyif duydum. Bu gün haber sitelerinde projemizin yer alması beni oldukça mutlu etti. Proje süresince mermer atıklarını ve uçucu kül numunelerini kullandık.

Mermer atıkları Afyon bölgesinden temin edildi. Atık malzemelerin değerlendirilmesi açısından oldukça önemli bir projeye imza attık.

Afyon bölgesinin mermer atığı sorununu düşünürsek yılda yaklaşık 3 milyon ton gibi bir rakamdan söz etmek mümkün. Bu atık malzemenin değerlendirilmesinin köpük beton bloklar ile mümkün olduğunu kanıtlamış olduk. Üretilen numuneler ekonomik, suya dayanıklı ve oldukça hafif özelliklere sahiptir. Ayrıca suyun kütlesinden hafif bir malzeme olduğundan su üzerinde kalabiliyor. Üretilen numuneler 300 ile 600 kilogram/metreküp ağırlığa sahip ürün mukavemeti TSE standartlarından üstün ve piyasa ürünlerinden iyi.

Haber sitelerinin 5 kişilik ekip diye bahsettiği isimler şu şekilde:

Prof. Dr. İsmail DEMİR hocamızın önderliğinde Yrd.Doç.Dr. M. Serhat BAŞPINAR, Arş. Gör. Erhan KAHRAMAN, İnşaat Mühendisliği Yüksek Lisans Öğrencisi Volkan ATABEY, Laboratuvar görevlisi Bülent YEŞİLAY.

İlginizi çekebilecek yazı:  Öngerilmeli Beton